| Mehtap_Florentina_1975 a întrebat:

Buna,cum se scrie corect ..shoppingul..sau..shopping-ul?

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Shoppingul.
Pe net vei găsi fel și fel de variante și vei constata că amândouă sunt corecte la o adică pentru că atunci când vine vorba de englezisme, e foarte mult de discutat pentru că, teoretic, nefiind cuvânt românesc, articolul ar trebui pus cu cratimă, dar atunci de ce este corect să scriem: "linkul", blogul", "e-mailul", etc pentru aceste cuvinte?
Iată aici un articol care te-ar putea ajuta și cu alte cuvinte asemănătoare: http://www.stefamedia.com/......a-cratima/

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prima varianta este corecta, asa este in dexonline.ro, uita-te la declinari.

| MarianaNiculescu a răspuns:

Prima varianta este corecta.