| Elmma9 a întrebat:

Buna!
Se poate face reclamatie la OPC in urmatorul caz: In data de 24.04. 2016 am achizionat un cablu pentru incarcat telefonul(iphone) din magazinul Altex, mall Promenada, Bucuresti.
Dupa aproximativ doua luni acesta pur si simplu a incetat sa mai incarce telefonul(nu prezenta niciun defect cablul si nici incarcatorul). Am mers la cel mai apropiat magazin Altex(Altex din mall Unirea) pentru o inlocuire a acestuia, pe baza garantiei. O domnisoara de la casa a acceptat sa mi-l inlocuiasca cu un cablu nou, dupa ce a sesizat ca cel vechi nu mai functiona.
Acum dupa alte doua luni, cablul inlocuit in prealabil a incetat si el sa mai incarce telefonul. M-am grabit in acelasi magazin Altex(Unirea) sa il schimb din nou pe baza garantiei. Surpriza a fost cand domnisoarele de la aceeasi casa de acum doua luni, m-au redirectionat la un coleg de al dumnealor din domeniul Calculatoare. M-am indreptat intr-acolo, i-am spus unui baiat care lucrea acolo ca vreau sa il returnez sau sa il inlocuiesc, iar acesta mi-a spus ca nu se poate sa faca asta si ca prima oara au fost dragute cele ce mi l-au schimbat si mi-a fost sugerat sa il schimb din mallul din care l-am achizionat.
Problema este ca eu nu mai ajung in acel mall prea curand si mi se pare bataie de joc sa refuze sa mi-l schimbe atat timp cat am mai efectuat deja o inlocuire a aceluiasi produs si atat timp cat prezentam garantia!
Astept pareri si va multumesc

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Legea specifica: cu probleme de garantie trebuie sa te adresezi unitatii de unde ai cumparat marfa. Ce nu se poate repara, se schimba sau se returneaza banii.
Mergi inapoi unde ai cumparat si cere alt incarcator, cu cablu cu tot (sunt impreuna). Alt magazin nu e obligat sa-ti schimbe marfa!
Daca si acela ti se va defecta, atunci cere-ti banii inapoi si cumpara-ti alt incarcator, original, de la reprezentanta firmei telefonului.

| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand nu e vine magazinului ca sunt cabluri de proasta calitate. Nu stiu ce garantie ai primit pentru un cablu. Poti sa returnezi orice produs in decurs de o luna de la cumparare, dar daca trece mai mult nu mai ai ce sa faci. Mai ales ca l-ai folosit. E ca si cum m-as duce cu un pix dupa ce l-am folosit sa zic sa mi-l inlocuiasca ca nu mai are pasta. Intelegi tu... Nu ai ce sa faci...

| Elmma9 explică (pentru CuriousStuff):

Cred ca nu ai inteles ce am vrut sa zic, cablul are 6 luni garantie, el este in buna stare.dar nu mai incarca. Daca ti se strica televizorul dupa o luna si te-a costat salariul pe 5 luni, il inlocuiesti sau pur si simplu astepti o minune?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Elmma9):

Ok, nu stiam ca sunt si cabluri cu garantie. Du-te si cere sa ti-l inlocuiasca/repare atunci... Si daca te refuza si ai certificat de garantie si chitanta poti sa mergi la OPC.

| Elmma9 explică (pentru CuriousStuff):

Garantie au toate produsele lor, fiind chiar pe spatele bonului fiscal. de reparat nu au ce..decat inlocuire sau returnare

| untu a răspuns:

Domnnisoarele au dreptate ca ati luat cablul cumparat de la Promenada Mall,nu de la Unirea Mall, acolo trebuia sa va duceti prima data in garantie, odata, doua, trei ori i-ati mai dus cablul (nu era defect) si o sa va dea banii inapoi.Returnati produsul IPHONE-ul de unde l-ati luat, fiindca aceasta are problema cu incarcatorul!

| Elmma9 explică (pentru untu):

Problema este la fir, nu la incarcator

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Nu mi se pare corect, adica ei trebuie sa iti schimbe cablul pe care cu manuta lor ti l-au dat. Este vina celor de la unirea ca nu merge.

Daca prima data a fost vina celor de la promenada asta e. ei au acceptat schimbul de buna voie si nesiliti. daca mergi la cei din promenada ei iti vor spune ca e vina celor din unirea pentru ca nu ti-au dat cablu bun pentru ca nu l-au depozitat cum trebuie si povesti.

Ar trebui sa faci reclamatie. Dupa ce ca le facem vanzare isi mai si bat joc de noi. E ok, nu ne dau produse de calitate, macar avem garantie, dar au ajuns sa isi bage picioarele si in garantie!

Asta iarna de black Friday luasem un laptop de la altex si nu mergea. era stricat procesorul si cand l-am inapoiat dupa nici 3 zile aia au sarit cu gura pe mine ca l-am trantit si am varsat apa pe el si draci de amiaza, cand eu l-am tinut numai in puf, doar era laptop nou.

| untu a răspuns (pentru PikaPikaChuChu):

Daca aveati minte, puteati sa faceti testul de functionare al laptopului dvs.cumparat de la magazinul ALTEX pe bancul de lucru! asa am procedat si eu acolo cand l-am luat laptopul nou si functioneaza de minune si l-am luat acasa!

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Prietene nu cred că e vorba despre a avea sau a nu avea minte! Nu ești în măsura să imi spui acest lucru ar trebui să lași nasul mai jos ca nu vezi cu cine vorbești! Era vorba de atenție și timp, nu uita am spus black friday! La mine în oraș e doar un mall si se înghesuie acolo oameni din 5-6 orașele, îți dai seama de aglomerație si dprnita vânzătorilor să sictireasca mai repede clienții.
La jignit ne pricepem toți, stiu asta.

| Lands0fMancunia a răspuns:

Mai mergi o data la ei, dar fii putin mai tupeist. Daca te refuza, spune-le de OPC. Sunt sigur ca se vor inmuia si ti-l va inlocui.