| alilili a întrebat:

Buna TPU am nevoie de un sfat am aproape 13 ani si multe fete se fardeaza si as vrea si eu...ei bine ...nu stiu cum sa fac, caci nu prea vreau sa dau banii pe cosmetice sunt destul de scupe, spuneti.mi voi cum sa economisesc bani sau cum sa.i strang si cum sa o conving pe mama ca sunt destul de mare pentru asta
...spune.timi cum sa.i spun. darsa nu fie asa in fata ...ci pe ocolite...as mai vrea sa imi dati si sfaturi despre ceva.
Am o sora mai mica care nu imi da intimitate de loc ..si tot ce fc daca folosesc un ruj sau orice alt fard merge si ii spunw. spunetimi ce sa.i fac sa.j ce sa.i zica ca sa ma lase in pace

Mersii :* :* happy

FUNDA,!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei asta pentru ca si altele o fac sau ca se simte nevoia? Tipic pustoaicelor din ziua de azi.Ce face omu` sa faca si maimuta.

| Tinna666 a răspuns:

Deci,stiu ca nu asta vrei sa auzi, dar prefer sa iti spun parerea mea sincerawinking si eu ii dau dreptate mamei tale, esti innca mica sa te machezi.aceste produse nu fac decat sa iti imbatraneasca tenul,sa te maturizeze si daca nici nu sti cum se folosesc vei arata ca un claun cand iesi din casa.dar daca tu vrei neaparat asta, iti poti pensa sprancenele, dar te sfatuiesc sa te duci la un salon sa iti de-a o forma calumea si cat mai naturala, sa nu te trezesti cu niste nike-uri pe fata, poti folosi un rimel, care daca urmaresti ofertele avon/oriflame le poti cumpara si cu 15-20 lei, si un ruj sau un luciu de buze cat mai natural, nu te apuca sa iti dai cu rosu, roz de piti sau mai stiu eu ce.iti poti lua un roz pal.cred ca e suficient pentru varsta ta.sa nu cumva sa te apuci sa te dai cu fond de ten sau corectoare sau alte chestii de genul, vei regreta peste cativa aniwinking legat de mama ta, daca ii dovedesti ca vrei doar un make-up natural, cu siguranta te va intelege. poti face ce ti-am zis eu si sa te duci la ea sa ii arati ca asta e tot ce vrei tu. daca mama ta e de acord surioara ta poate sa te parasca cat vrea laughing sau o poti mitui cu o ciocolatica sau un leu 2.

| Noodlz a răspuns:

Okay, parerea mea: Vrei sa faci asta doar pentru ca prietenii tai se fardeaza si chestii. Prietenii mei toti se dau cu rimel, ruj si chestii de astea chiar si in zile de scoala. Ti se pare ca nu esti destul de frumoasa sau ce? Ti se pare ca daca asa fac toti, trebuie sa faci si tu? De ce sa nu fii unica printre ele care nu se fardeaza si sa traiesti cu asta. Pe deasupra machiajul mai si imbatraneste pielea si ar putea sa iti para rau cand o sa fii batrana. Dar alegerea e a ta! Poti sa alegi sa faci ce vrei atat timp cat suporti consecintele