| Yuruva a întrebat:

Azi am trimis o comanda de carti (7) de pe site-ul elefant.ro. Am primit mail cum ca comanda a fost primita dar imi cere cu 40 si ceva lei mai mult pentru costul de transport. Imi spune ca e 51.96 lei! pentru 7 carti (nu prea grele/voluminoase). Deja le-am trimis mail cum ca doresc anularea comenzii si astept raspuns de la ei. Ei pe site cer 6.9 lei "cost unic transport"(asa mi-au calculat si comanda= pret carti+6.9). Cumva mi-au cerut 6.9 pentru fiecare produs in parte?

Stie cineva cum merg lucrurile cu taxele de transport la "elefant.ro" si de ce nu mi-au spus inainte sa apas pe "trimite comanda"?

Multumesc anticipat happy

*Update
La termeni si conditii scrie "Taxa de transport se aplica pentru fiecare colet in parte", intr-un colet putand sa fie puse doar articole dintr-o singura categorie(in cazul meu "Carti"), deci eu voi primi cartile intr-un singur colet cu o singura taxa de livrare.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da-le un telefon si lamuresti problema, noi n-avem de unde sti.
De curiozitate m-am uitat pe site-ul lor si, intr-adevar, pretul transportului este de 6, 9 lei/colet. Mie mi se pare ca au luat comanda ta ca pe 7 comenzi.
Am mai gasit ceva: "Daca aveti probleme legate de o comanda, care nu par a putea fi rezolvate prin email sau cu persoana cu care discutati, puteti lua legatura pentru o conciliere interna cu Alexandra Gaspar, la telefon 031.620.34.58 sau pe adresa conciliere@elefant.ro."
Daca nu rezolvi problema cu cei de la serviciul clienti poti lua legatura cu aceasta persoana.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cumva ai comandat separat fiecare carte? Numai asa s-ar justifica costul transportului.
Inainte de a comanda ar fi trebuit sa citesti cu atentie conditiile lor, inclusiv prevederile privind transportul.
Ar fi bine, daca vrei cartile, sa lamuresti problema cu ei.

| Yuruva explică (pentru Ioandelasal):

Cartile sunt din aceeasi categorie (Carti logic) si vor veni in acelasi colet. Cand am trimis comanda era afisat un pret, iar pe email imi apare cu alta taxa de transport. Cum vine asta?

| Yuruva explică (pentru Ioandelasal):

Mersi am sa incerc sa ii contactez happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Yuruva):

Da-le un telefon si lamuresti problema, noi n-avem de unde sti.
De curiozitate m-am uitat pe site-ul lor si, intr-adevar, pretul transportului este de 6, 9 lei/colet. Mie mi se pare ca au luat comanda ta ca pe 7 comenzi.
Am mai gasit ceva: "Daca aveti probleme legate de o comanda, care nu par a putea fi rezolvate prin email sau cu persoana cu care discutati, puteti lua legatura pentru o conciliere interna cu Alexandra Gaspar, la telefon 031.620.34.58 sau pe adresa conciliere@elefant.ro."
Daca nu rezolvi problema cu cei de la serviciul clienti poti lua legatura cu aceasta persoana.

| Andrey0070 a răspuns:

Este absurd sa iti ceara 6.9 lei pe fiecare produs in parte, atata timp cat ai plasat o singura comanda! Poate a fost totusi o eroare in sistem, asteapta raspunsul lor. Cost unic transport, inseamna 6.9 ron, indiferent de greutatea coletului.

| pufygirl26 a răspuns:

Si eu mi-am cumparat 2 carti si mi-a venit transportul mult mai mare decat m-au anuntat atunci cand am trimis comanda...

| EveLorre a răspuns:

Dupa plasarea unei comenzi ai la dispozitie 30 de minute s-o anulezi. Din moment ce ti-a cerut cu vreo 40 de lei mai mult, e posibil sa-ti ceara cost de transport pentru fiecare produs in parte.

| Yuruva explică (pentru EveLorre):

Eu le-am trimis mail cum ca vreau sa o anulez imediat ce am primit mail-ul, iar ei mi-au raspuns ca solicitarea mea mi-a fost inregistrata si o sa incerce sa imi raspunda in 24 ore. Am trimis-o la adresa la care trebuie. Eu am reactionat rapid, iar daca nu mi-o anuleaza nu ar trebui sa fie vina mea.