| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am comandat online un laptop de la Altex și vreau să fiu sigur de garanție. Dacă s-ar strica ceva la el, pot să mă duc la magazinul din oraș?
Și încă ceva: am înțeles că garanția trebuie cumva "activată" în 10 zile de la cumpărare. E adevărat?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa mergi la orice magazin Altex sau la orice service autorizat care are contract cu firma producatoare a laptopului tau si ti-l repara. Garantia se face in magazin in momentul achizitiei, nu trebuie sa activezi nimic.

| F14V a răspuns (pentru CuriousStuff):

Si as putea returna laptop-ul in magazin?

| CuriousStuff a răspuns (pentru F14V):

Pentru garantie, ideal ar fi sa-l duci acolo de unde l-ai cumparat. Unde altundeva?

| F14V a răspuns (pentru CuriousStuff):

Sunt cam sceptic. Nu cred ca o sa fie nevoie de returnare, dar in caz ca produsul nu este cel comandat sau are defecte, etc, pot sa il returnez in 30 de zile. Ma intrebam daca pot face asta la magazin, nu doar online prin curier.

| CuriousStuff a răspuns (pentru F14V):

Asta nu ai specificat. Nu stiu exact cum procedeaza Altex dar majoritatea magazinelor nu accepta retur in magazin la produsele comandate online. Cel mai bine le trimiti un email sau te duci sa intrebi.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Legea spune ca, in caz de defectare (sau razgandire) trebuie sa duci inapoi marfa cumparata la vanzator. Deci, daca alfel nu te imtelegi cu Altex, atunci trebuie sa-l trimiti inapoi la locul vanzarii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Garantia se completeaza in magazin si tu doar o semnezi. Daca ai probleme faci copie dupa garantie si factura si trimiti garantia in original si factura in copie impreuna cu toate accesoriile. In prealabil iei legatura cu firma de pe garantie nu cu magazinul. Nu te lua dupa cei ce nu stiu. Produsul nu se repara la magazin!

| F14V a răspuns (pentru Salontanul):

Si daca l-am comandat online. cum se completeaza garantia?

| Salontanul a răspuns (pentru F14V):

Daca garantia este in cutie o semnezi doar. Ea vine completata de la magazin. Daca garantia vine online ( eu de la eMag asa am) o scot la imprimanta si o semnez. De completat o las sa o completeze ei in caz de problema. Daca nu, s-a ea si asa. Unele produse vin, insa, cu ea in cutie. Sunt si care vin online.

| CinVasileeee a răspuns:

Ai in cutie acte de la garantie, daca se strica suni la nr ala si iti rezolva problema, funda?