| Andreea_Ureche_1999 a întrebat:

Ce este patura electrica : stiu ca se baga in priza, dar e patura, cum se incalzeste? Cat costa una? Funda

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Buna!
Nu am avut asa ceva,dar am atestat in domeniu si pot sa iti spun cateva la prima vedere:
Evident ca foloseste energia electrica pentru a se autoincalzi.
Asta inseamna ca nu-i doar o patura, o patura cu un fir nu se incalzeste cand o bagi in priza laughing, bineinteles ca are undeva acolo un mecanism care transforma energia electrica in termica, asa cum face un resou, este acelasi principiu.
Adica o anumita tensiune trece pritr-o rezistenta si genereaza astfel caldura.
Nu-i mare filosofie.
Seara buna,
Adrian!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Are niste sigurante in ea, cum sunt cele din geamuruile din spate de la masina, sau cele de la prajitorul de paine

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns (pentru suntserios):

Sigurantele se numesc rezistente

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt niste fire din cupru foarte subtiri, da cala geamurile din spatele masinii, plasate cam la 10-15 cm una de alta, dar se rup imediat, am avut si...s-a dus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am folosit asa ceva cand eram in vremurile cand in Turcia era liber la munca si ne cumparam.Este si saltea electrica si patura electrica.Se baga in priza iar patura este traversata in interior cu o sarma foarte subtire de cupru care se incalzeste la diferite temperaturi care le reglezi.Dar pacatul este ca nu duce mult, se strica din cauza ca tot intorcand si tragnd patura in timpul noptii se rupe acele fire si nu mai incalzeste.Nu mai stiu acum cat costa dar nu prea am ami vazut sa se caute.

| Oprea_Iuli_1973 a răspuns:

Pai, avand in vedere ca e o patura, nu are trebui sa fie atat de scumpa.
Am aflat cum functioneaza pe site-ul asta : http://www.scribd.com/doc/56750993/Patura-electrica-2003
Funda?