| Happppy1 a întrebat:

De ce unele rame de ochelari de vedere sunt dubios de ieftine (am vazut unele la 20 lei in Carrefour, care erau chiar dragute) iar daca te duci la cabinete depasesc sute de lei? Ce avantaje prezinta ramele de ochelari de firma de au asa preturi mari in comparatie cu rame care nu au firma? Materialul? Rezistenta? Designul? Sau sunt asa scumpi doar din cauza renumelui firmei?
Sa ma lamureasca cineva ca nu imi pot da seama thinking

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Pe langa " renumele firmei" e vorba si de calitate/rezistenta. Port ochelari de vedere si stiu ce vorbesc.Am folosit vreo cateva luni niste rame nu ieftine 120-150 lei si sau desprins din lipiturile care tineau lentilele+suruburile de la suporti erau pozitionate de jos in sus si se desfaceau mai mereu.Suportul pentru nas trebuie sa se potriveasca fizionomiei tale pentru a nu lasa urme/vanatai.In general cele de "firma se ajusteaza in 1-1, 5 saptamani formei capului singure.Acum port rame timberland de vreo 5-6 ani fara probleme.Mai exista si santul unde se ataseaza lentilele care daca nu e corect risti sa-ti sara lentila (am patit lucrul acesta chiar iarna cand am iesit din casa noroc cu lentilele din plastic si heliomate.S-a observat in zapada.)
Recomand atat lentile perormante cat si o rama pe masura. Oricum ochii merita o atentie deosebita, nu?

3 răspunsuri:
| marinaa9 a răspuns:

Ramele din cabinete sunt facute special pentru ochii tai.In Carrefour lentilele nu sunt din sticla ci dintr-un fel de plastic

| Happppy1 explică:

Mersi de raspuns, ai dreptate, am patit si eu ceva asemanator cu o rama de 200 de lei care dupa ceva timp s- a facut tandari, s-au rupt bratele si suportul pentru. nas. M-a
m lamurit, mersi.