| NutellaBunny a întrebat:

Heei, imi poate explica cineva mai indetaliat cum se plateste in dolari/euro pe net? Trebuie neaparat de pe cardul de credit? Sau pot sa ii schimb la banca si sa ii dau la posta? Habar nu aam dau funda xDD

Răspuns Câştigător
| Iancu_Marin_1987 a răspuns:

De obicei, plățile sunt prin intermediul cardurilor, dar pot și prin intermediul valutei electronice (PayPal). Îți deschizi un card simplu Visa Electron sau Mastercard în orice valută preferi și la achitare, introduci datele cardului. Dacă deschizi cardul în lei, iar produsul e în dolari sau euro, are loc conversiunea automată a valutei și din lei se extrage echivalentul în valută, conform cursului băncii unde ai deschis cardul.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Plata pe net in valuta se face fix ca si cea in lei. Introduci datele cardului si conversia se face automat.

Nu poti cumpara nimic in valuta ramburs prin posta, asa ca treaba cu schimbatul banilor nu are nicio logica

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut atunci cand faci o plata cu cardul pe internet se convertesc banii de exemplu din lei in euro, lire etc.