| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU. Am facut un schimb de hainute pe o retea... Nu dau nume. Faza e ca schimbul nu s-a dovedit a fi schimb. Am trimis coletul prin posta in data de 21.11. 2016 (lunia trecuta) iar de atunci, persoana respectiva nu mi-a trimis nimic la schimb. Dar nici nu l-a scos inca de la posta. Ce este de facut? primesc coletul inapoi? Trebuie sa platesc ceva penalizari cand ajunge inapoi la mine?

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Da, va trebui sa platesti taxe de depozitare si transport cand se intoarce coletul la tine (in jur de 10-15 lei). Daca valoarea lucrurilor trimise de tine este mica, atunci poti sa renunti la colet si sa il abandonezi la posta.
Data viitoare te sfatuiesc sa faci schimburi pe grupuri specializate in asa ceva pe Facebook, si cu persoane care au recomandari (persoanele care fac des schimburi sau care vand pe Facebook solicita recomandari de la persoanele cu care au colaborat, asa ca iti poate dovedi ca este o persoana de incredere).

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca nu a ridicat coletul, va sta la Posta de acolo 10 zile, dupa care se intoarce, deci mai ai de asteptat dupa el, daca nu cumva in a zecea zi persoana va ridica coletul happy. Taxa de magazinaj (periaoda de 10 zile, sau cit sta la posta coletul) o plateste persoana la ridicarea coletului.
Tu nu platesti nici o penalizare, nu e vina ta ca persoana nu a ridicat coletul. Banuiesc ca in pretul coletului e inclusa si acea marja de eroare pentru cazurile in care destinatarii nu isi ridica coletele.
Fii insa fericita, cineva a cumparat un produs electronic destul de scump, iar la primire a primit in colet... lemne de foc. Persoana pusese lemne ca sa para coletul greu, sa nu dea de banuit. Deci, se poate si mai rau!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu cred ca inca se dezbraca. Dupa ce se dezbraca nu poate merge asa la posta, nu?

| BroascaCuElice a răspuns:

Din moment ce nu l-a scos, coletul o sa iti fie trimis inapoi

| Claramars a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Dar trebuie sa platesc ceva penalizari?