Întrebare recomandată | AndreeaCr a întrebat:

In cat timp se poate returna un produs cumparat online si care sunt conditiile necesare pentru a face asta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea spune asa: 10 zile lucratoare din momentul primirii obiectului cu toate anexele in regula. Ambalajul poate sa lipseasca. Pastrezi factura si trimiti o copie. Pastrezi copie dupa certificatul de garantie si-l trimiti in original.
http://www.exprimarelibera.ro/......0-de-zile/
http://www.avocatnet.ro/......%9Bie.html
Daca magazinele au alta politica de returnare, perioada trebuie sa fie mai mare decat cea legala.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Fiecare furnizor are o politica proprie in privinta asta. Consulta bine termenii lor sau pune intrebari la orice iti trece prin minte la care sa primesti raspunsuri clare in scris.

| VenomMMA a răspuns:

In cazul cumparaturilor la distanta (online), se pot returna majoritatea tipurilor de produse in maxim 14 zile calendaristice de la data achizitiei.
Te-au anuntat cand ai cumparat produsul ca in termen de 14 zile il poti returna? Daca nu, poti sa-l returnezi si dupa un an. Ei au aceasta obligativitate de-a anunta cumparatorul de aceasta perioada in care poti returna produsul.

| AndreeaCr explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-ati fost de mare ajutor!