| Hoteteu_Nicolae_1985 a întrebat:

Pentru o persoana care sufera de astigmatism, este ok sa faca trecerea de la ochelari la lentile de contact? Am inteles ca exista Air optix si ca sunt foarte bune.

Ce spun cei de la Optilen Romania: https://www.optilen.ro/air-optix.html

"Air Optix for Astigmatism sunt lentilele torice lunare realizate din lotrafilcon B - un material hidrogel silicon care le face mai permeabile cu pana la de 7 ori mai mult decat lentilele traditionale. Datorita constructiei unice a Air Optix for Astigmatism, utilizatorii lor sunt norocosi in a experimenta cel mai mare confort la purtare. Lentilele sunt concepute pentru a fi purtate in timpul zilei pentru o perioada de 30 de zile sau intr-un mod de folosinta extins (de pana la 6 nopti)."

Astept si alte pareri, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Hoteteu_Roxana_1986 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, ar fi in regula, cu conditia, in primul rand, ca pacientul sa se adapteze la folosirea lentilelor de contact Air Optix pentru Astigmatism si sa aiba o dioptrie suficient de mare pentru a permite folosirea acestora. In general, asemenea tipuri de lentile sunt recomandate de la dioptrii egale sau mai mari de 2