| cristimahmeu a întrebat:

Am comandat luni seara un ceas, maine zi, cand am fost sunat sa confirm comanda, i-am explicat doamnei de acolo ca daca coletul nu ajunge pana vineri(20.10) nu mai am ce face cu el.
Mi-a zis ca sigur o sa ajunga, mna, in fine, am mai stat dupa ei, iar coletul a fost ridicat de la expeditor abia joi la ora 17. Sunt 108 km de la expeditor pana la mine, si sunt curios daca va ajunge pana maine, daca nu, voi refuza comanda, eu i-am explicat doamnei ca pana vineri (maxim) trebuie sa imi ajunga.
Sau cum altcumva pot proceda?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai daca ajunge taman vineri, cand de fapt ai nevoie de ea, de ce sa o anulezi?

| OoBunnyoO a răspuns:

Spune-i persoanei pentru care este cadoul, daca nu ajunge, ca va vedeti a doua zi sau cand vine comanda sa ii dai cadoul. Iti ceri scuze, dar uneori astfel de lucruri se intampla. Eventual ii poti lua o cutie cu ciocolata si niste flori si ii spui ca a doua parte a cadoului ajunge mai tarziu. Ii explici situatia si cred ca o sa inteleaga. Pana la urma momentan este in afara sferei tale de control.

Apoi, nu are rost sa o ameniti pe femeia cu care ai vorbit. Ea nu este Mama Omida sa prezica ruta curierului si traficul cu care o sa aiba de-a face.

Si nici nu te poti astepta ca femeia sa sune curierul si sa ii spuna "Repede, repede, du-te la adresa respectiva ca are nevoie urgent de comanda!", doar pentru ca tu ai fi mai cu mot.

Pana la urma ai si tu partea ta de vina. Nu prea ai dreptul sa pui presiuni si sa faci amenintari. Ai facut comanda cand ai facut-o si anume luni seara. Daca era seara, inseamna ca acea comanda a fost procesata marti, ca nu sta nimeni sa lucreze 24/24 sa proceseze comenzile. Daca faci o comanda dupa orele de lucru, comanda va fi procesata a doua zi. Majoriatea comenzilor dureaza intre 3 si 5 zile lucratoare sa fie livrate. Daca voiai sa ajunga mai devreme si sa fii sigur ca ajunge pana vineri, trebuia sa o faci in cursul saptamanii trecute si nu saptamana asta. Sau plateai in plus pentru o livrare rapida.

| Seby52 a răspuns:

Urca-te in masina si condu pana acolo daca il vrei asa urgent.

| fataciudatadinlondra a răspuns:

Dacă cadoul trebuie să îl dai vineri :
Plan A:spuneți persoanei omagiate ca cadoul intirziel dar ca si e unic pentru ea încearcă să o spui cu cît mai multă încredere!
Plan B:spuneți persoanei de la care ai comandat ca daca nu ajunge pînă mîine o poți acuză că nu și-a îndeplinit misiunea așa cum a spus pe articol!
Sper ca te-am ajutat!