| Theodora292001 a întrebat:

Am comandat niste produse pe aliexpress cam de pe 9 iulie. Nu au ajuns pana acum. Am contactat un vanzator, acesta mi-a extins garantia, dar intrebarea mea suna altfel: Ma adresez celor care au comandat cel putin o data de pe acel site: In cat timp v-au venit produsele produsul si cum a venit? Adica ati primit un bilet de la posta la cutia postala care va instiinta ca v-a ajuns pachetul? Si de unde l-ati ridicat? De la posta mica (de cartier) sau de la posta mare (stiu ca la posta mare exista o sectiune pentru produse venite din alte tari... taxe vamale ceva...n-am inteles prea bine). Si cand ati facut comanda, si ati urmarit-o ( tracking order) cum ati stiut ca a ajuns la voi in tara? Adica in Romania. de exemplu, eu am 4 comenzi si in dreptul fiecareia scrie:
1. Export customs clearance complete ( 2016-07-11 23:18 GMT-7 )

2. 【广州】arrive export exchange ( 2016-07-10 09:58 GMT-7 )

3. 【泉州】Export customs clearance complete ( 2016-07-10 15:37 GMT-7 )

4. Successful departure from Warehouse ( 2016-07-21 01:56 GMT-7 )

ce inseamna toate astea? Voua in cat timp v-a ajuns comanda? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Stai linistita, livrarea a durat cel mult 2 luni jumate la mine.

| Theodora292001 explică (pentru mont):

Si de unde ai ridicat pachetul? Ti-a venit la cutia postala un aviz? Si produsele le-ai ridicat de la posta de cartier sau de la cea mare?

| mont a răspuns (pentru Theodora292001):

A venit doar aviz in cutia postala. Daca e din afara Uniunii Europene atunci pachetul vine doar pana la posta vamala, pana acolo trebuie sa mergi tu personal dupa el.

| Theodora292001 explică (pentru mont):

Dar totusi, daca vine la posta vamala, tot primesti un aviz in cutia postala, nu? Multumesc.

| marcflo a răspuns (pentru Theodora292001):

Da! Sigur primesti aviz si mergi la posta mare sa ridici coletul de la mesagerii externe. Vezi ca daca ai peste 10 euro per colet trebuie sa platesti TVA. Deci 10 euro per produs nu per total, chiar si daca primesti mai multe colete intr-o zi. Oricum inainte sa mai faci comenzi arunca o privire peste asta: http://doy.ro/7-sfaturi-pentru-aliexpress/