| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandeam sa dau comanda de pe aliexpress de mai multe echipamente de motocross si diferite chestii. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Trebuie sa dau de la acelasi vanzator comanda de toate produsele ca sa imi ajunga toate odata? Pentru ca cea mai apropiata posta vamala este situata la 50 km de mine.
2. Daca la produse scrie ca este transport gratuit,eu chiar nu trebuie sa platesc nici o taxa, nimic?
3.Cam cat timp ar dura transportul?
4.Si daca se poate cei care au mai dat comanda de pe aliexpress sa imi spuna si mie cat a durat la ei, ce au luat etc.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Daca gasesti toate pisele la un singur distribuitor vor ajunge toate o data. Daca nu, n-ai ce face! Asta este
2. Da. Dacă produsul pe care l-ai comandat pe Aliexpress nu depăşeşte 10 euro atunci nu va mai trebui să plateşti taxe suplimentare.
Dacă produsul comandat pe Aliexpress are valoarea între 10 euro şi 150 euro atunci va trebui să plăteşti valoarea de TVA, adică în plus 20% din valoare.
Dacă produsul comandat pe Aliexpress depăşeşte 150% euro atunci va trebui să plăteşti pe lângă TVA 20% şi o taxă vamală. Taxa vamală este stabilită de cei de la biroul vamal.
Concluzia: pentru UE nu platesti nimic.
3.La o comandă poţi alege transport prin poşta sau prin curierat rapid. Dacă alegi Poşta comanda va ajunge la tine in aprox. 3-4 săptămâni. Dacă alegi prin Dhl de exemplu livrarea va fi mai rapidă ( aprox. 10 zile) însă vor fi costuri suplimentare.
4. La mine a durat 2 saptamani.

| antimulte a răspuns:

Poti comanda de la unul singur sau de la mai multi, tot nu vor ajunge coletele toate odata, din pacate. Daca e freeshiping atunci nu platesti transport, care poate dura de la 3 saptamani pana la 2 luni. Ai grija cu valoarea, sa nu te puna vamesul sa platesti TVA.

| hanonime a răspuns (pentru antimulte):

Pai eu as vrea sa dau comanda in jur de 100-150 dolari.Ma gandeam sa comand fiecare produs separat.Valoarea fiecarui produs variaza 10 dolari, 17 dolari, 34 dolari

| GinoLANETTI a răspuns:

Salut. Poti da comanda si de la diferiti vanzatori, in general majoritatea comenzilor ajung intre doua saptamani si o luna. Daca transportul scrie ca este gratuit si produsul nu depaseste 40 dolari nu vei plati nicio taxa in plus, iar daca depaseste vei plati o taxa la posta vamala, deoarece acolo sunt livrate toate produsele din afara Europei, cele de pe aliexpress venind din China. Te-as sfatui sa iei de pe ebay sau amazon (.co.uk - Anglia- Europa) pentru a nu plati alte taxe suplimentare. Toate site-urile mentionate de mine sunt la fel de securizate si este imposibil sa iei teapa, site-ul fiind un intermediar intre vanzator si cumparator, odata ce ai semnat pentru primirea coletului abia atunci site-ul trimite banii vanzatorului. Uita-te pe yt la AdrianPOV la penultimul video, acolo explica mai pe larg. Succes!

| hanonime a răspuns (pentru GinoLANETTI):

Tocmai ma uitasem la videoclipul lui Adrian pana sa postez aici. Faza este ca depaseste 40 de dolari.Sa dau comanda pentru fiecare produs separat?

| GinoLANETTI a răspuns (pentru hanonime):

Da, poti incerca si asa. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Salontanul a răspuns (pentru hanonime):

Aiurea 40 de dolari. Citeste ce ti-am scris eu. Citeste si aici: http://madalinliviu.ro/......na-non-ue/ Doar ca TVA-ul nu mai este 24% ci 20%.

| AlexandervB a răspuns:

Eu am mai comandat de pe AliExpress si pot sa iti spun urmatoarele:
1. Ar trebui sa iei de la mai multi cateva piese. Daca un singur colet are peste o anumita cantitate de kg va trebui platita o taxa la intrarea in tara. Aici este diferit de la o politica la alta. Variaza si tara de unde vine coletul. Intreaba vanzatorul tot ce ai nevoie!

2. Da. Este gratuit. Dar daca coletul ajunge in Romania si este peste o anumita cantitate si volum vor fi niste taxe vamale. De obicei doar ce e trimis prin posta nu are taxe. Sau daca are sunt infime.

3. Dureaza de la 3 zile la 2 saptamani.
Daca vanzatorul nu are recenzii bune sau are prea putine recomand sa nu apelezi la el pentru ca riscul sa nu iti mai vina deloc e mult mai mare. (o spun din propria experienta )

Sunt mai ieftine produsele de pe AliExpress fata de cele de pe Gearbest.
Dar iti spun sigur ca cele de pe Gearbest sunt semnificativ mai protejate si calitativ mai bine intretinute.
Pe AliExpress sunt mai multe produse dar sunt si multe fake sau multe care nu sunt sustinute de o firma buna da curierat astfel riscand sa incaseze daune pana la cumparator.
Sper ca ti-a fost de folos.