| marianasv a întrebat:

Tocmai am tras o teapa pe Okazii.ro ...am zis ca am un Ipad 2 si vreau sa il schimb pe un laptop, iar cineva mi-a trimis un laptop fain Toshiba, merg jocurile struna pe el, iar eu nu i-am mai trimis Ipad -ul. Ce credeti ca pot pati? Nu sunt la prima abatere...si de fiecare data nu am patit nimic.

Răspuns Câştigător
| DabiJaWL a răspuns:

Eu am postat un comentariu serios si altu il voteaza amuzant cred ca e fumat

21 răspunsuri:
| LikeNobodyElse a răspuns:

Nu poti patii nimic` laughing ce ai putea sa patesti? numai sa nu dai de posesorul laptopului`.Dar nu e frumos ce faci `!

| cotcodac4 a răspuns:

Mie daca mi-ai face asta, te-ai trezi intr-o nuapte pe la 11 ca bate cineva la usa,si nu poti sa vezi cine e pe vizor ca ti-l acoper si cand ai deschis usa bauuuu, niste tampiti care iti rup din decetele si va bate pe toti din casa razand, si intreband daca va place gluma

| cotcodac4 a răspuns:

Ba sa stii ca pe mine ala care ma votat amuzant m-a facut sa rad.cand m-am JUCAT cu unul din amata i-am rupt piciorul, e soldat la barlad

| NemNUZ a răspuns:

Cum adica nu are dovezi, daca omul vine si gaseste laptopul la tine, e de rau + ca probabil ai vorbit cu el pe internet, deci aceste mesaje raman stocate undeva, cel mai bine ar fi sa ii inapoiezi laptopul si sa iti ceri scuze( bineinteles ca tu nu o sa faci asta, dar am incercat big grin ) aa, si ulciorul nu merge de multe ori la apa laughing, deci ai grija!

| anss23 a răspuns:

Pai daca nu exista niciun act la mijloc, ati vrut sa faceti acest schimb doar "pe incredere", nu cred ca iti poate face nimic.E vina lui ca a avut incredere sa faca asa ceva fara nicio dovada.

| AnnaRawrrr a răspuns:

Iti stie adresa, numele, deci poti sa intri la parnaie. nu inteleg de ce faci asa ceva. risti prosteste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, ce ai zis tu mai sus nu cred ca e adevarat deoarece:
1.Nu stiu ce idiot ai gasit tu pe okazii care sa iti trimita laptop-ul asa aiurea.
2. Daca acel om este inteligent iti poate lua datele de contact si te trezesti cu el la usa si cine stie ce se intampla.
3.In cel mai rau caz te poate da in judecata.
Daca chiar ai facut treaba asta eu iti sugerez sa ii inapoiezi laptop-ul.

| MCRgurl a răspuns:

Am un prieten care a fost arestat ca facea exact ca tine si in al doilea rand tu ai si ipad si laptop fain si ala n-are nimica si culmea ca tot tu ai luat teapa. teapa e ce am patit eu, in loc de un BlackBerry am primit o piatra si deja dadusem banii si ala plecase si am fost la politie si l-a amendat

| Innovation a răspuns:

Pai si tu de ce nu i l-ai trimis? Voi ati negociat si pana la urma el ti-a trimis laptopul dar tu...Nu e corect el/ea acum a ramas fara laptop, l-a dat pe degeaba si nu a primit nimic in schimb.Pai daca pana acum nu ai patit nimic probabil nici de data aceasta nu vei pati nimic.

| costy20 a răspuns:

Te baga la puscarie

| DabiJaWL a răspuns:

Specimene ca tine nu trebuie lasate sa traiasca, hoato!

| Pangarus a răspuns:

Iti face plangere si o sa te trezesti cu dosar penal...o sa fii chemata la politia locala de mai multe ori. O sa primesti sesizari si un anumit timp in care trebuie sa restitui bani. Altfel, nu stiu nu am mai ajuns pana aici.

| musso88 a răspuns:

Nu poti patii nimic atata timp cat el l-a trimis, nu i l-ai furat.

| Marian_Sandu_1990 a răspuns:

Nu mi se pare ca ala de a trimis laptop-ul e un prost, traim in anul 2013, unde lumea ar trebui sa fie cizelata si inteligenta, deci un schimb dinasta merge si ar trebui sa fie ok, ti-ai dat cuvantul respecta-l, valoarea e aceeasi ca si cum ar fi platit ala cu bani acel laptop, doar ca a oferit un alt bun in locul banilor. Iar pe cale legala crede-ma ca poti pati multe. O scurta poveste, eu am platit pentru prietena mea un avans pentru o pereche de sandale din afara, unei fete care facea comenzi, i-am dat 80 RON. Nu aveam martori nimic ca era gen cadou. A vrut sa-mi traga teapa ma tot amana cu restituirea avansului, si am mers la politie, eu am dat declaratie, a mers cu mine politia la ea la usa, au chemat-o la sectie sa dea declaratie, si in cazul in care nu restituia banii urma sa o dau in judecata si sa-i cer daune pentru timpul pierdut si banii cheltuiti, plus ea se putea alege cu dosar pentru inselatorie, abuz de incredere, si se considera si furt. Era suficient sa aduc dovezi conversatiile de pe mess in care ea confirma ca era persoana respectiva si ca locuieste acolo si tot ce am discutat + convorbirile telefonice care le obtii usor de la Orange etc cand e vorba de un caz penal. Si cei care sustin ca : " aaa da de unde stiu eu ca n-ai vorbit cu altcineva ". Cand ajungi sa dai in judecata o persoana pe o faza online, judecatorul poate cere furnizarea ip-urilor de pe care s-a logat acea persoana pe id, celor de la yahoo, ulterior cu acele ip-uri merge la RDS sau ce firma ai tu de net, si confirma daca e aia adresa ta sau nu, si crede-ma ca toate costurile astea de cercetare si judecata la final le suporti tu, in cazul meu nu erau doar acei 80 RON + un avocat bun pe care eu mi-l angajez stiind ca voi castiga cazul 100%, nu voi plati nimic, va lua el banii la finalizarea procesului. Si eu imi recuperez banii eventual o mica suma ca sa ma faca sa ma simt bine, iar tu teparul ramai cu _! _ in c*rrr probabil cu dosar si cu o gaura mare in buzunar. In cazul de mai sus, cu atat mai mult cu cat are adresa ta, nr de tel, convorbiri telefonice, pe mess sau orice alt site de socializare, ai cam belit-o daca omu vrea sa-si bata capul cu tine vei suferi mult. Plus daca e inteligent poate inregistra cu o camera video momentul desfacerii coletului, nu e nevoie de martori, e suficient sa o faca in oficiul postal cand ridica coletul sau de fata cu persoana de contact de la curierat, eventual sa-i memoreze aluia numele si numarul la masina sau de tel, si are o dovada video cum ca tu i-ai trimis 1 cartof si el ti-a dat tie un laptop, si sa vezi dupa ce o sa lustruiesti ca fata bastoane pe centura ca sa platesti toate daunele, cine primeste teapa dinasta si nu merge sa dea in judecata din partea mea e un mare prost, chit ca sunt cateva drumuri la tribunal si cativa bani pierduti, chiar daca e vorba de o suma modica, si o sa intalniti persoane care va vor descuraja mergeti pana la capat, puteti castiga usor, sfatuiti-va cu un avocat si va zice sigur ce sanse aveti, taxa de deschidere de proces este mica, puteti afla la tribunal sau de la un avocat care vor fi toate costurile, acei bani va vor fi restituiti la finalul procesului, numai bine din partea mea, daca sunt greseli gramaticale, imi cer scuze, deoarece e tarziu si sunt obosit si am scris repede, cu stima si respect Marian.

| Alexl a răspuns:

Poti pati cu politia, daca iti stie adresa.Si in + pedeapsa o sa fie mai mare daca se afla de restul.

| Mirceaxo a răspuns:

Iti zic eu ce ai putea pati... sa te trezesti cu el la usa si cu niste prietenti de ai lui. si sa iti dea foc la casa. pentru. ca in Romania se fura si nu se fura doar o bonboana ci se fura fara bun simt. M-ai bine returneazi laptopu... Oameni de genu asta ar trebui vanduti si cumparati. Hai pa esti un hot un talhar.

| exyus a răspuns:

TEPAR PE OKAZII
Nastase Madalin Dumitru
Nascut 1990 Roman Jud Neamt
Str Aleea Revolutiei Bl 19 Sc B Ap 34 Etj 3
Nastase Madalin Dumitru Nascut 1990 Roman Jud Neamt
Str Aleea Revolutiei Bl 19 Sc B Ap 34 Etj 3
id mess:madalyn_mada90
dumea madalin - ID.MESS madain90
dragosdragos1831@yahoo.com

| ChrissJosh a răspuns:

Tepar okazii.ro:
nume: Constantin Alin - Iasi;
nr. tel.: 0743815632;
ID yahoo: xd.allin@yahoo.com

| Neuronu a răspuns:

Mancami-ai cariciu ba...va tineti de rahaturi si omu nu mai poate cumpara nimic de pe net.

| Suta_Sergiu_1994 a răspuns:

Deci domnilor sa va explic o treaba sa intelegeti odata pentru totdeauna... DAca eu trimit un bolovan in loc de un telefon de ex.....nu are nimeni ce sa imi faca decat sa ma prinda pagubasul si sa imi rupa gatul!
Sa zicem ca pagubasul merge la politie si depune o plangere cum ca eu i-as fii dat o teapa cu un telefon de 500 de lei.
el nu poate dovedi ca in respectivul colet nu a fost cu adevarat acel telefon!
in cazul in care desface coletul in fata unui angajat al firmei de curierat are un martor si ma poate da in judecata dar nu va castiga acel proces niciodata pentru ca nu are nici o dovada concreta!
singurul lucru care il poti face daca ai luat teapa pe okazii sau pe un alt site de comercializare este sa te inveti minte sa nu mai pui botul la toate vrajelile

| Alex_Ardeleanu_1984 a răspuns:

Am un prieten care a facut exact asa ca si tine si a dat 3 tzepe cum le spui tu si la un anumit timp a primit invitatie la politie, s-a lasat cu un proces si a luat 3 ani si 6 luni pentru inselaciune si alte capete de acuzatie. lasati-va de prostii de genul asta