| MDumitru63 a întrebat:

Salut,
Vreau sa imi cumpar un aparat de aer conditionat, ceva ieftin. Am vazut ca pretul difera in functie de BTU, pentru o suprafata de 44 mp ce BTU sa aleg, ca sa fiu sigur ca si raceste.
Multumesc

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La 44 mp trebuie 18.000 BTU.

| ALGator a răspuns:

Uita-te si la nivelul sonor. Iti garantez ca dupa vreo luna vei incepe sa il auzi.

| ALGator a răspuns:

Altii recomanda 70 watt 240 btu pe m2.
Deci 44 m2 dau un btu minim de circa 11000.
Pornind de la asta, as cauta cel mai silentios posibil aparat la banii pe care îi am. Un mare plus la cumparare este daca firma de service e cunoscuta si serioasa. S-ar putea sa ai nevoie. Deja din prima luna pot aparea defectiuni.

| bestbuy a răspuns:

18000BTU