| Scherimuvi a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar de pe amazon.com o pereche de pantofi sport(adidasi) la pretul de 68$.
Cat ma costa toate taxele si TVA-ul?
Nu vreau sa aud: " Mai bine iti cumperi din Romania sau din UE pentru ca nu mai platesti TVA."
Excludeti transportul.
Vreau sa-mi raspunda o persoana care si-a cumparat din USA, China sau alta tara din afara UE.
Am inteles ca taxele nu se platesc daca produsul este din plastic sau nu depaseste 150$.
N-am nevoie de precizari ce doresc a-mi spune sa ma duc pe site-ul celor de la Anaf sau alte site-uri, daca as fi inteles ceva din tot haosul informatiei ce se gaseste pe internet atunci nu as mai fi pus aceasta intrebare.
Raspunsul sa fie laborios si clar. Funda

3 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

As fi putut sa scriu eu folosind cuvintele mele (am comandat din China si SUA), dar aici si-a facut cineva timp si a explicat foarte precis si clar si corect.
http://programepc.net/taxe-vamale-pentru-colete-externe-ue-china/

| Scherimuvi explică (pentru CristianCRS):

Imi pare rau, dar am citit acest articol de mult. As fi vrut un raspuns la prezent.

| CristianCRS a răspuns (pentru Scherimuvi):

Ok,asteapta un raspuns,, la prezent'' dar taxele sunt aceleasi. thinking