| FonAfon a întrebat:

Cunoașteți cazuri în care cineva a fost virusat pe MacOS/Linux? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| SomethingFunni a răspuns:

Da, desi nu stiu ce inseamna exact "virusi" pentru tine.
Am vazut niste ransomware interesant pentru Linux si adware de toate tipurile pentru Mac

| FonAfon explică (pentru SomethingFunni):

Mulțumesc. Pentru mine virușii sunt programe care au ca scop provocarea de pagube, sustragerea de bani în mod fraudulos.

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

Și „etc."

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Virusi", in sensul original a cuvantului, nu exista.
Atacuri insa se pot face de tot feluri, dar fiecare se bazeaza pe prostia /neatentia utilizatorului.

De exemplu:
Linux iti cere parola pentru instalarea /modificarea oricarui program. Fara aceea parola nimeni nu are acces.
Daca lOOser-ul da parola din proprie initiativa, atunci atacul poate prelua controlul asupra sistemului.
Daca prin internet, un site sau e-mail ii cere "confirmarea codului PIN" a cartelei bancare (ceea ce nu se cere niciodata prin internet! ) si trimite voluntar accesul, atunci in secunda urmatoare are deja sansa sa fie cu contul bancar GOLIT.
Impotriva prostiei nu exista nici sistem sigur, nici medicment sau alt tratament... big grin

| Ora de net a răspuns:

Buna!

Desi sunt mai rari, exista si virusi conceputi pentru acest tip de sisteme de operare. De aceea, recomandarea noastră este ca indiferent de dispozitiv, să fie instalat pe acesta un program antivirus.

| Rd79 a răspuns:

Personal nu, dar exista exploituri (unele si in circulatie) pentru amandoua.