| Edmonds2342 a întrebat:

E sigur sa cumpar jocuri de pe steam cu cardul? E riscant sa le dau datele de pe card, mă pot trezi pe urma cu bani luați sau alte neplăceri? (Mai ales ca pe card intra bani periodic)

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eu mai cumpar uneori cu Paysafecard, dar in general cu Paypal.
Prima metoda e total anonima, a doua nu iti da datele mai departe.

| JackR a răspuns (pentru NLS):

N-am cumparat de mult de pe Steam, dar din cate stiam, PayPal nu era acceptat ca metoda de plata.

| NLS a răspuns (pentru JackR):

Este, nu stiu exact cand a aparut, caci am cont din noiemnbrie 2016, si la acea data parca nu era. Dar in mai am cumparat cu Paypal.

| JackR a răspuns (pentru NLS):

OK, nu te contrazic!

| ziftode a răspuns:

Steam e cea mai folosita platforma de vandut jocuri pe PC, sunt la fel de siguri ca Apple, Google, si Mircosoft cu store-ul lor, daca nu ar fi ar urla intenetul in draci pentru ca sunt foarte, FOARTE multi care cumpara jocuri de la ei, iar eu nu am auzit nimic, si citesc o tona de stiri, inclusiv ale MSN-ului (Mircosoftul) care abia asteapta sa spuna asa ceva despre concurenta!

sper ca te-am convins, success la aruncat bani pe jocuri big grinbig grinbig grin

| JackR a răspuns:

Nu exista nici un risc. Sistemul de plati folosit de Steam este printre cele mai sigure. Dar nici un sistem de plati nu este 100% sigur. Ca sa stai linistit, fa-ti un card numai pantru plati online, pe care pui numai suma necesara pentru cumpararea pe care vrei s-o faci. Cand mai vrei ceva, il incarci din nou. Asa, nu ai ce sa pierzi, chiar daca sistemul de plati Steam este "spart".

| TheRealFantasy a răspuns:

Da, e total sigur dar nu bifa cand iti cere sa salveze datele pentru urmatoarea tranzactie sau sa retina metoda de plata.
In rest nu ai de ce sa te ingrijorezi, sunt zeci, sute de mii de oameni care cumpara de pe site-ul lor sau de pe altele jocuri si programe pentru platforma steam.