| Go32 a întrebat:

Salut utilizatoriilor de TPU, vreau sa dau si eu o comanda pe AliExpress cu plata online cu cardul bancar. Plata transportului este inclusa de pe card sau se da la ajungerea coletului?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Plata cumparaturi si transportul se vor lua integral din cardul tau, inainte sa-ti fie trimis pachetul.
Daca cumpartura ta costa mai mult de $150, vei platii taxe de import si TVA la intrarea in tara noastra.

| Ana9999 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai e de mentionat aici ca daca suma dintre valoarea produsului si pretul transportului depaseste 10 euro, platesti TVA-ul la posta vamala.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ana9999):

Plata vamala se face la valoarea totala a coletului, ca tu nu platesti separat transpotrt si separat produs.
De exemplu, faca produsul costa $200 si transportul $10, valoarea totala este $210 si tu platesti taxe pentru valoarea de $210.

| Ana9999 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar am vazut destule persoane socate acolo ca au comandat produse de vreo 9 euro, dar nu stiau ca se vamuieste si transportul si cand auzeau ca mai au de platit renuntau la colete laughing

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Atat plata comenzii si cea a transportului se va face prin card bancar.

In general, atunci cand faci cumparaturi online, te sfatuim sa:
- te asiguri ca situl de pe care cumperi este unul de incredere (pentru a putea returna produsul in cazul in care acesta nu este potrivit)
- sa citesti recenziile vanzatorului
- sa citesti recenzii pentru produsul pe care vrei sa-l cumperi, chiar pe mai multe websituri.

Mult succes!

| marcflo a răspuns:

Buna
Este inclusa in pretul final ce il platesti cu cardul.
Am aproape 100 de comenzi facute pana acum si continui sa comand. Sunt chestii foarte faine, de calitate si foooarte ieftine.
Ca sa stii exact ce si cum citeste aici: http://doy.ro/cum-cumpar-cum-comand-cum-platesc-ghid-aliexpress/
Si dupa ce ai citit ghidul aliexpress explicat pas cu pas, citeste si cateva sfaturi foarte utile aici: http://doy.ro/7-sfaturi-pentru-aliexpress/
Spor la cumparaturi :)

| Andrei_Bogdan_1995_2gwK a răspuns:

Si produsele si transportul se platesc cu cardul