| cherokee1 a întrebat:

Am 16 ani. Vreau sa ma apuc de exercitii de stretching ca sa pot sa fac si eu spagatul,sfoara,sa pot sa ridic piciorul deasupra capului, stiti voi.Acum am 2 intrebari:
1.E tarziu ca sa ma apuc de asa ceva? Ma gandesc ca poate mi s-au osificat tendoanele si nu vreau sa ma apuc degeaba
2.Care sunt cele mai bune si eficiente exercitii? In detaliu
Va dau cate funde vreti voi, daca imi raspundeti cu seriozitate

Răspuns Câştigător
| AlissBrie a răspuns:

Avand in vedere ca multi adolescenti(uneori chiar si aduti) se apuca de dans unde trebuie sa faca spagat si chestii de genul la varste nu tocmai fragede,da,de ce nu? Iti trebuie doar mult exercitiu si incredere in tine poate si un indrumtor,poti vorbi cu profesorul de sport, iti va raspunde cel mai bine la acesta intrebare si sunt sigura va fi bucuros sa vada ca tinerii din ziua de azi mai vor sa faca miscarelaughing si iti va da exemple, eventual iti va arata si niste exercitii, eu cred ca este cel mai in masura nu utilizatorii de aici, doar sa vorbesti cu el sau ea.De asemenea aceste trebuie executate corect de aceea vei avea nevoie de indrumarea cuiva daca nu cumva vrei sa iti rupi ceva big grin Multa bafta!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, iti voi raspune la intrebari:
1.Nu, nu este deloc prea tarziu! Este chiar sanatos sa faci sport si exercitii de stretching la varsta asta.Eu fac karate de 2 ani (sunt fata) si acolo facem foarte multe exercitii de genu`. Sunt si alti copii care se apuca si la 17-18. Deci, este sanatos si bine.
2. Avand in vedere ca sunt la karate, stiu ca este foarte importanta incalzirea(rotirea bratelor,soldurilor,aplecari usoare catre picioare,fandari, etc.)! Nu te poti apuca de vreun exercitiu mai greu fara incalzire! Apoi poti incepe cu stretching-ul. te apleci maxim in fata, spre piciorul stang, spre piciorul drept.
Daca vei face aceste lucruri vei observa ca vei putea din ce in ce mai mult sa te apleci, si intr-un final vei reusi! Dar, va trebui sa muncesti foarte mult, si sa stii ca rezultatul nu va veni peste noapte!
Succes! :X

| Madalina84 a răspuns:

Pentru astfel de exercitii trebuie sa iti inveti corpul de la 7, 8, 9 pana in 13, 14 ani..cam asa pentru ca atunci e in dezvoltare si daca lucrezi atunci devii mai flexibil... Daca te apuci cred ca va trebui sa lucrezi mai mult, dar te poti documenta pe internet. Sfoara si spagatul sunt elementare si sunt cele mai usoare daca le repeti in fiecare zi o sa le poti face mai greu e cu restul.