| Radeas1 a întrebat:

Am 18 ani, as vrea sa imi dezvolt mai bine musculatura (la vara o sa ma apuc de karate/kickboxing). Vreau sa fiu mai puternic, sa am spatele mai lat si sa fiu mai solid (nu ma interseaza daca am putina burta sau nu, vreau doar sa am putere).
Faza e ca la mine in oras nu e sala de sport, si as vrea sa fac o serie de exercitii acasa (am doar o haltera micuta de 5 kg). Ce exercitii sa fac/ce sa mananc ca sa pot face fata antrenamentului, sa pot face fata la vara la karate sau kickboxing?

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ai o bara de tractiuni? Spatele se face din tractiuni ( in special latimea ).

| CristiMC a răspuns (pentru Cosmin86):

Sall ce tipuri de tractiuni lureaza bine spatele?happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristiMC):

Cele cu priza larga tip pronatie, cele mai bune.

Apoi cele cu priza neutra.

Ideea este sa scoti cat mai mult bicepsii din miscare, ca sa tragi mai mult din spate.

| CristiMC a răspuns (pentru Cosmin86):

Aha k mersi...happy

| Ha0s a răspuns:

Mintea conduce pumnul nu invers. La kickboxing si alte sporturi de contact degeaba ai brandu` mare daca nu stii sa dai cu pumnul parerea mea. Haltera de 5kg? poate gantera. Tine gantera in mana si incearca sa lovesti in aer cum ai da cu pumnu doar ca ai gantera in mana, mananca bine, dai lovituri de pumni in apa si in aer ajuta destul de mult, flotari in pumni, tractiuni.

| SanXRD a răspuns:

Bagă flotări la greu, cât despre k1, cu timpul obții forța pe care o vrei, trebuie doar să tragi tare la antrenament.Eu am făcut doi ani, merită.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SanXRD):

Flotari la greu = antrenament de copil mic.

Trebuie sa lucrezi toate grupele, nu doar 2-3 grupe pe care le lucreaza flotarile.