| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Am 3 intrebari
1.are ceva daca iau 2 creatine deodata adica o cupa din-truna si o cupa din alta de 2 doua ori pe zi
2. daca iau o singura creatina de 3 ori pe zi(inainte de antrenament, dupa antrenament si seara la 10.
3. daca intr-o zi iau o creatina si in alta zi alta creatina.

1 răspuns:
| JohnnyBi a răspuns:

1. 5g creatina pe zi este suficient. lasa artificiile cu 15 tipuri de creatina si alte rahaturi. creatina monohidrat (microlizata daca se poate), 5 grame pe zi = parfum
2. de 15 ori. creatina care o iei luni o simti miercuri in corp. nu exista loading sau cicluri. creatina o iei 5 grame pe zi, preferabil cu o masa bogata im proteine si/sau carbo simpli. eu o iau cu whey dupa antrenament si merge brici. efectul creatinei este pe durata lunga, nu trebuie sa o iei de 10 ori pe zi. 1 data la 24h 5 grame. atat. cand? nu conteaza cat timp o iei cu proteine fie ele din supliment fie din alimentatie, sau cu carbo simpli (dextroza, fructe, cum vrei).
3. nu conteaza. 5 grame/24 ore indiferent de firma. creatina nu are efect de scurta durata. nu are sens sa o iei si inainte si dupa antrenament si la 10 si la 12, nu conteaza ca e de la on, redis, pro nutrition. sa fie creatina monohidrat si atat