| ForeverWarrior a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi de la cei care au mai trecut prin situatia mea sau stiu despre ce vorbesc eu.Imi place foarte mult sportul dar am trecut prin niste peripetii pe care o sa vi le spun acum:practicam culturismul acasa cam de un an si aveam rezultate satisfacatoare si in luna februarie am inceput sa merg la sala.Era un instructor, dar in prima saptamana nu prea mi-a spus toate exercitiile cum se fac(unele le stiam unele nu) si m-am aventurat pe un antrenament(supraantrenament) praf si mi-am facut praf spatele si umarul.Am luat o pauza, in care aproape mi-am revenit.cand am inceput iar iar au inceput durerile de umar si de spate. Dupa aia am mai mers vreo o luna asa cu dureri dupa care am renuntat la sala pentru ca tot ma durea umarul si spatele.Pe cand sa incep scoala mi-am revenit aproape complet,nu ma mai durea numai usor spatele si umarul,cand profa de educatie ne-a dat un antrenament intens si greu, fara prea multa incalzire. Iara au inceput durerile.M-am dus la doctor, mi-a facut analize, toate ok.A zis doctorita ca si fiul ei are asemenea dureri si ca nu imi da scutire de la sport ca oricum trebuie sa fac sport ca is tanar.Mi-a dat calciu si magneziu parca si sindolor gel pe 2 saptamani.Atunci am inceput sa fac si putina yoga pentru recuperare.Umarul mi-e mai ok ocum dar spatele tot ma doare.Ce sa mai incerc? dati-mi va rog sfaturi? eu fac si acum sport ca si daca fac si daca nu fac ma doare, dar nu fac antrenamente super grele.Nu stiti ceva unguente? ca is dispus sa mai incerc si altele ca am incercat unele.Imi place mult culturismul si din secunda cand m-am oprit din antrenamente sunt hotarat sa nu renunt la aest sport.Si inca o intrebare:Oare nu am durere cronica? Multumesc mult pentru ca ati citit si ziceti-va parerea!

4 răspunsuri:
| AnaRadu a răspuns:

Hei. Să vezi că acum încep şi eu ca la reclamă : " Ai încercat kosmodisk?". Pai, unguente pentru spate, poţi să încerci şi un gel de masaj. Şi prietenul meu practică culturism şi după o perioadă de 5 luni de când a început, tot aşa îl durea spatele, aşa că a cumpărat un gel + o cremă [ sincer, nu mai ştiu cum se numesc ] şi după, 2 săptămâni nu mai avea nimic. Poţi încerca diferite creme, chiar si alea mai banale happy. Am auzit că ajută la spate : ETORICOXIB, OXYCODONE. Dacă vrei, poţi să încerci. Sper că te-am ajutat măcar puţin. happy

| diverse a răspuns:

Cel mai sigur e sa mergi la un medic ortoped nu la unu de familie si de acolo iti va spune ce sa faci mai exact: un examen cu raze X, un computer tomograf (CT), un examen RMN un examen din cele enumerate mai sus si medicul ortoped pe ce scrie pe pe acel examen iti va da dupa caz tratament asta tine de un specialist nu de ce zice medicul de familie sau niste analize care nu sunt de natura mult succes sper ca iti sunt de ajutor infomatiile pe care ti le-a dat

| PamPam123 a răspuns:

Zic...sa ceri parerea unui alt doctor.

| Marius199421 a răspuns:

Probabil ar trebui sa consulti mai multi doctori specializati in acest domeniu. Parerea mea este ca ar trebui sa faci o pauza mai indelungata. Nu uita sanatatea e pe primul loc iar dupa aceea celelalte.