| roxanamaria54 a întrebat:

Am 12 ani si 72 de kg... stiu e cam mult, nu merit sa fiu criticata. Am 1.60. si vreau sa slabesc macar 10 kg, orice in afara de pastile deoarece sunt prea mica sad Daca ma puteti ajuta cu diete, exercitii, sucuri si altele. M-as bucura! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

La 12 ani nu prea ai nevoie de dieta. Doar in cazuri extrema,iar tu nu faci parte din aceasta categorie.
Poate e de la genetica ta,momentan esti grasa si cand treci de pubertate te faci frumoasa cu o silueta de invidiat, sau ramai asa sau devi si mai rau.
Ce poti face e sa-ti limitezi caloriile, aici ma refer ca dimineata poti manca cat iti place tie, sau cu cat esti obisnuita, insa dupa masa la ultima masa pe la 6-7 cam asa reduci caloriile foarte mult, aproape nimic doar 50 sau nici atat,iar pe langa mananci fructe,carne-in portii mici,supe si mancaruri care nu ingrasa.
Redu in totalitate dulciurile ciocolata,chipsurile,fast-food si toate alimentele de acest gen.
In resti nu prea ai ce face, sport miscare alergat, bicilecta multa multa miscare. Apropo, incearca sa bei cat mai multa apa, 2L de inceput si dupa poti merge mai sus 5-7L pe zi, eu beau in jur de 3-4 L intr-o zi cu ploaia si intr-o zi insorita plus cand sunt la sala beau cel putin 7L de apa. Cat mai multa apa, transpiri mai mult, iar prin transpiratie elimini toxine si ceva grasime.
Sper ca te-am ajutat, insa nu-ti face griji, cu timpul vei reveni la normal daca te opresti din mancatul in exces.

4 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Nu trebuie nici sa iei pastile si nici sa tii vreo dieta extrema. Doar atentie la ce mananci si miscare.

Da-mi un mesaj privat cu o adresa de mail sau modalitate de contact. Chiar as vrea sa te ajut. Toate bune.

| Pikabu19 a răspuns:

E foarte bine ca iti doresti sa slabesti de acum pentru ca mai tarziu va fi mai greu. Ai mare grija ce mananci, fara fast food, paine putina, dulciuri mai putine. Mananca multe salate, ca tot sunt de sezon, inlocuieste cerealele cu musli sau chiar ovaz. Daca ai storcator de fructe e excelent, poti sa faci atatea sucuri sanatoase la el, poti o zi pe sapt sa fie de detoxifiere si sa bei numai sucuri in ziua aia, de dimineata un suc din legume, castraveti, morcovi, cauti pe net ce poti pune in sucurile de genul, iar la sucurile de fructe poti face tot felul de combinatii. Avand in vedere ca ai 12 ani nu este prea tarziu sa te apuci de un sport de performanta. Ce ti place tie, inotul este foarte indicat si este un sport foarte frumos, karate e foarte fain.in caz ca nu ai timp de sport de performanta, te ambitionezi si faci acasa.

| Denis539 a răspuns:

In primul rand ia o mai usor cu mancatul. Dimineata poti sa mananci ceva gen lapte cu cereale dar te rog nu manca oua cu sunca sau ceva gras.
La 12 mananci mai mult pentru ca ai nevoie de energie pentru toata ziua. Nu stiu ce intelegi tu prin mai mult.
Seara faci foamea. Nu are rost sa mananci mult, nu ai nevoie de energie noaptea. Asta a fost cu muncarea. Acum mai ai nevoie de sport.
Du te si alearga sau mergi pe bicicleta sau sari coarda, numai miscate.Te poti duce la sala sa faci banda sau poti alerga/ bicicleta prin oras. Depinde si ce preferi tu. Stiu ca o sa zici ca ti e rusine, dar crede ma, mai bine te faci de ras la 12 ani si la 15-16 sa arati decent.
Bafta!

| roxanamaria54 explică (pentru Denis539):

Uite, eu aproape ca nu mananc nimic... mananc dar sa nu ma satur. alerg in curte si fac exercitii am slabit 2 kg dar mai mult de atat nu cred ca mai pot... sad