| iLuzye a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care le au cu sportul: dupa ce faci exercitii, oare au vreun efect asupra muschilor daca nu faci febra musculara?
Intreb in conditiile in care am facut sala vreo 1-2 luni, stateam cate 1-2 ore pe zi, transpiram ce transpiram, dar n-am facut febra musculara si nici nu s-a vazut vreun rezultat. De cateva zile fac niste exercitii pentru picioare si fese, deci vreau sa spun ca fac si serii de cate 100 numai pe un singur picior (in total am facut 1000 de exercitii), insa desi ma epuizez, tot n-am febra musculara. Intreb fiindca mi-e teama tot asa, sa nu-mi pierd timpul aiurea cu exercitii si sa nu obtin nimic.

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Febra mare de muschi nu e bine dar totusi ar trebui sa simti ceva...
Dupa 1-2 luni NU are cum sa se vada ceva big grin Trebuie sa faci minim 3-4 sa se vada ceva! Apoi secretul nu sta in exercitii multe, timp mult, ba dinpotriva : Exercitii putine (8-10 repetari) DAR cu greutati mari iar timp maxim 1 ora dar cel mai bine 30-45 minute! Foloseste greutati atat de mari incat abia sa poti face 12 repetari DAR tu sa faci numai 8 sau 10 sa nu-ti consumi toata energia intr-o serie. Faci 4-5 serii la grupa musculara, nu antrenezi mai mult pe zi de 2 grupe musculare, ex : Picioare, spate. Intre antrenamente lasi mereu 1 zi pauza, la nevoie chiar 2!
Daca vei face asa sigur vei face si febra musculara dar atentie : Febra prea mare( cand zic mare ma gandesc ca de abia poti misca bratul sau piciorul a 2 zi ) incetineste cresterea muschilor! Bafta!

| Madalin01 a răspuns:

Sa nu mai faci 100 de repetari laughing dar nu inteleg ce vrei sa dezvolti, masa musculara? definitia? Daca vrei sa cresti, in masa ai vrea sa faci de la 8-12 repetari, daca vrei definire faci de la 15-20 de repetari si mai multe seturi, si nu cred ca nu ai rezultate fara febra musculara. eu am facut foarte rar febra la brate, si totusi happy au crescut fata de cum erau. Succes! big grin

| Giuliano24 a răspuns:

Buna, atata timp cat muschii tai sunt in contiinuă mișcare n-ai cum sa faci degaba, ce pot spune spor la treaba ✌