| DeeaDizz a întrebat:

Exista pe aici si fete carora le place fotbalul? Eu il consider cel mai frumos sport din lume. De mica tin cu Steaua si ma uit cu entuziasm la meciurile ei, si imi amintesc cu drag de momentele din copilarie cand ma jucam cu baietii afara si chiar cu tata, de la el mostenind aceasta pasiune, si chiar si acum mai joc cand am timp. Insa cand le povestesc celorlalti toate astea incep sa se uite ciudat la mine si sa rada: "Cum, esti fata si iti place fotbalul?" sau "Ce microbista te-ai facut!". M-am certat acum ceva timp cu un prost si incepuse sa rada si sa spuna unui prieten ca vai Doamne eu sunt microbista. Asa, si daca sunt microbista ce? Fotbalul e pentru toata lumea, nu numai pentru baieti, dar unii "incuiati" chiar nu vor sa inteleaga asta! De exemplu, cand Steaua a pierdut vara asta Supercupa i-am spus unui tip cu care mai vorbeam ocazional ca imi pare rau ca a pierdut, dar el face ca "Mie si mai rau ca eu sunt baiat", dar sunt sigura ca a spus-o ca sa se dea mare pentru ca nu parea sa-l intereseze prea tare subiectul. Peste tot aud ca "baietilor le place fotbalul, fetelor le plac fotbalistii". Recunosc, si mie imi plac fotbalistii, dar nu doar pentru ca arata excelent si nu pentru ca "au bani", cum ar zice pipitele, ci pentru ca sunt demni de respect deoarece au reusit sa ajunga sus punand mult suflet si pasiune si muncind din greu, nu prin "pile", sa inteleaga toti ca nu e usor sa alergi o ora jumate pe teren si sa mai si dai goluri. Cred ca tocmai de asta e atat de apreciat. Daca fotbalul era un sport doar pentru baieti nu mai umplea stadioane atatia zeci si nu mai aduna atatea emotii din partea celor care il adora, indiferent de gen, varsta, nationalitate, clasa sociala sau alte cele. Cu totii avem dreptul sa ne bucuram de foarte bine numitul sport-rege. Nici cu celelate sporturi nu am nimic, insa acesta este cel care ma reprezinta cel mai bine. Va las acum sa va spuneti si voi parerea insa orice ati zice, RESPECT pentru fetele care iubesc fotbalul! Keep playing! :X

4 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Oamenii sunt limitați, da. Există fotbal masculin și fotbal feminin.

| Me01 a răspuns:

Buna
Iubesc fotbalul si l-am iubit întodeauna si nu mi-a pasat cand un băiat a spus : tu ca fata iubesti fotbalul... E ceea ce imi place si nu m-a interesat niciodată daca cuiva nu ia plăcut sau a ras ca imi place fotbalul. Cui nu-i convine sa stea departe de tine, fa ceea ce îți place nu ceea ce altora le place.

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Hey! Mie im place fotbalul ENORM de mult! Am chiar si carti despre el! In legatura cu problema ta, am trecut si eu prin ea! Nu baga de seama ce zic altii conteaza doar ce este in inima ta! Mie imi ziceau ca-s fata, ca nu pot sa ma joc si sa fiu majoreta! Eu nu am bagat de seama si acum am chiar echipa mea, iar echipa lor, la cum sunt antrenati se roaga de mine sa faca schimb de jucatori! Sper ca te-am ajutat!,!

| Hopahopa a răspuns:

Sa sti ca nu trebuie sa te simti prost pentru ca iti place fotbalul. Uita-te ca in alte tari se face fotbal feminin de performanta, exista UCL si la femei si e chiar foarte apreciat si poate ca nu se baga bani ca la barbati dar mie spre exemplu imi place sa ma uit si la fotbal feminin.Si apropo depinde cu cine discuti despre fotbal ca daca e si el microbist si stie ce fotbalul te va intelege big grin