| Karen1 a întrebat:

Bună fetelor.
Vreau să le întreb pe cele care deja au încercat.
Dacă sar coarda zilnic-1000 de sărituri seara, și alte cateva sute pe parcursul zilei si mai fac cate o serie de antrenament foarte intens(transpir îndeajuns)-în total 45-60 minute,
vor apărea ceva rezultate din urma corzii timp de o săptămînă?
Țin să menționez că intr-o zi am sărit pe un picior de 150 de ori, iar acum mă doare foarte tare la încheietura e jos.(dar continui sa sar.)
E de ajuns?
Nu pot nici ca cum să scap de 3-4 kg in plus.
Mă hidratez corect-2 litri de apă.
Nu mănanc regulat-doar micul dejun, iar pe restul zilei doar fructe și legume.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca esti pe deficit caloric normal ca vor veni rezultatele, totul e sa consumi mai putin decat ai rata aia metabolica, faza proasta e ca dupa ce te vei lasa te vei ingrasa rapid pentru ca vei fi pe plus, metabolismul se adapteaza usor e esential asta, deci chestia cu sportul+ alientatie e pe viata nu pentru o saptamana sau doua

foarte prost faci ca nu manci micul dejun s-a dovedit ca daca manci micul dejun nu vei avea pofta de alimente gen dulciuri

1 a nu sari peste micul dejun ca apoi
vei manca mai multe alimente high carb
( dulciuri, fast food )
daca manci micul dejun nu vei pofte de high carb
si low carb ( salate, brocoli)
2 daca manci din farfurii mai mici
vei manca mai putin cu 25% mai putin
3 alege alimente low carb (salate, brocoli) si vei consuma
mai putine calorii cu 50% mai putine calorii
calculeaza mereu caloriile din orice aliment
4 calculeaza rata metabolica personala
a tine un jurnal in care sa scrii tot ce manci
a raporta absolut orice manci 100% orice fel de mancare
low carb sau high carb si ce manci intre mese etc
daca esti gras pur simplu esti gras
pentru ca manci ma mult si nu din cauza metabolismului
5 proteinele ( carnea peste, porc, pui )tin mai mult de foame
prea multa carne se depune si ia ca grasime
6 mancarea lichida un fel de supa tine mai mult de foame
ca mancarea solida, mancare facuta la un blinder =robot de suc de fructe
7 o dieta variata inseamna mai multe
alimente mancate vei manca cu 43% mai mult
ca o dieta restrectiva
8 alimentele low fat ajuta la extr ectia
de mai multe grasime lacatate branza, lapte, unt smantana
9 sportul arde grasimile dupa ce l-ai terminat
corpul arde carbo in timpul sportului ca apoi
sa arzi grasime in urmatoarele 24 de ore
10 mai multa miscare chiar si cea casnica
mai multe calorii
arse
11, daca adopti o dieta organismul
se va adapta la ia, cand revi iar
la normal te vei ingrasa rapid
cu cat esti mai slab cu atat
ai un metabolism mai incet
12, fructoza din dulciuri da mai
multa pofta de mancare
13, sport suprima pofta de mancare
14 pentru grasimea abdominala este
important sa facem culturism + cardio
ambele in acelasi timp
15, o dieta sanatoasa trebuie sa includa
carbohidrati=fructe,legume,proteine carne pui,porc,peste etc
grasimi sanatoase =lactate, nuci, alune, seminte etc
low fat, cel mai important este
balantul deficitului caloric sa fie pe minus

| Moƒo a răspuns:

Bro.
Eu nu's fata dar iti pot oferi sfaturi.
Eu am facut si fac sport de multi ani.
Deci, Saritul corzii e pentru boxeori. Activitatile cardio iti ofera o pofta mai mare de mancare si sete. Administrarea de apa pana la 2- 3L zilnic e perfectce faci. Insa mesele nu trebuiesc sarite sau pierdute deoarece iti infometezi organismul.
Saritul corzii il recomand cam maxim 30 minute pe ambele picioare sau in joc de glezne precum ai dansa.
Iti recomand sa urci scari, cat de multe. Sunt foarte bune daca doresti un posterior bombat, tonifiat si un abdomen (partea de jos) mai frumos.
Dupa fiecare zi de antrenament fa stretching. De asemenea daca nu ai scari de urcat, urca pe rand cate un picior pe un tamburel (scaun mai mic) si repeta de multe ori. Uita-te la tipa asta. Am cunoscut-o personal.;-) https://www.facebook.com/bwexercises/videos/656295727860757/
Acceseaza grupul lor si vei gasi multe exercitii ce nu necesita aparate sau sala de fitness.