| AllyRozy a întrebat:

prin sporturile de genul cardio se pierde masa musculara? Daca da, de ce? Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cate tampeni scriu uni,la ora de biologie sunt numa adormiti, masa musculara nu se pierde asa usor,vad o isterie da vei pierde,nu o pierzi asa usor, de fapt masa musculara e ceva pretios pentru corp, in general pierdem grasime mai mult
acuma cu cand faci sport nu are importanta, da ce cu masina daca mergi noaptea, dimineata, dupa masa consumi mai putin? fara trafic ma refer, pierzi masa musculara daca te infometezi pe o perioada mare de timp

| OnuOnulică a răspuns:

Dacă vrei să pierzi în greutate atunci încearcă să faci mult sport și să ai un regim bazat pe alimente care să nu îngrașe. Nu o să te ajute prea mult sporturile de genul cardio.

| Pool77 a răspuns:

Nu,nu se pierde.
Te sfatui sa faci cardio dimineata, fara sa mananci nimic arzi mai multe calorii si grasime.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pool77):

Serios? Nu se pierde?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| Pool77 a răspuns (pentru Cosmin86):

Lasa sa fiu doar un "COPIL MIC" tu ramai cu ideea ca pierzi musculatura. laughing)))))

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pool77):

Chiar pierzi, intamplator am 10 ani de sala + participari la concursuri.

Ai citit vrenu articol in domeniu in viata ta?

Din ce vad in intrebarile tale nici macar n-ai terminat liceul...

Nu exista categoria "copii mici si pampalai" unde sa-ti dai cu parerea?

| Pool77 a răspuns (pentru Cosmin86):

Oho,vezi sa nu.
Deci in cazul in care n-am terminat liceul nu pot avea prieteni-cunostinte care au castigat pe linie locul 1 in tara?
Vezi ca prea te crezi acolo sus, la concursuri se poate participa oricand, iar daca ai 10 ani de sala nu inseamna ca stii ce vorbesti.
Dar cum ti-am spus, lasa-ma pe mine sa fiu COPIL MIC si sa-mi gasesc categoria unde sa comentez "copii mici si pampalai".
Bafta mai departe, poate dupa 20 de ani aude si lumea de tine. laughing)))

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pool77):

Termina liceul si apoi mai vorbim. Deocamdata esti un copil mic, care nu a citit o carte in domeniu in viata lui, dar are "pareri".

Incepe sa citesti despre starea CATABOLICA, cand corpul arde masa musculara (dupa ce consuma rezervele de glicogen din ficat).

Dupa 20 de minute de cardio, intri in stare catabolica, daca nu ai suficient de multe proteine in alimentatie.

Mai departe poti citi singur (presupunand ca stii sa citesti) si sa vezi ce tampenii ai debitat.