| MaXaL a întrebat:

Buna,recent mi-am luat creatina si am auzit ca merge foarte bine cu dextroza asa ca am luat si d-aia...sunt comandate de la Pro Nutrition, creatina pura, fara toate prostiile prin ea..cum mi-a fost recomandat..stiu ca trebuie sa iau 5 g creatina dar nu stiu cata dextroza trebuie sa pun..stiu ca se combina creatina cu dextroza dar nu stiu cata dextroza trebuie sa pun, avand in vedere ca nu am cupa la dextroza.pe ambalaj scrie intre 30-50 grame...cum nu am cupa..cineva mi-a zis sa pun cu cupa de la creatina..deci 5g creatina si? dextroza? cam 2 cupe sa fie de ajuns? poate stie cineva si mai bine, va rog ajutati-ma, cineva care e in domeniu daca se poate

1 răspuns:
| JohnnyBi a răspuns:

Aia cu dextroza e mit.

nu exista niciun studiu facut de vreun laborator de specialitate sa confirme sau infirme mitul asta.

eu am luat creatina si cu carbo simpli (in cazul tau, dextroza) cat si cu proteina dupa antrenament. tot aia era. cat si luata inainte de culcare simpla. tot aia.

mitul vine de la functiile asemanatoare si oarecum interconectate legate de insulina, dar niciun studiu. nimic. doar vorbe.

dextroza produce raspuns insulinic mare, care, teoretic, ar trebui sa mareasca absorbtia creatinei. teoretic. tot teoretic, dextroza inaintea antrenamentului te va face sa te simti molesit.

ps. Cristian Neagu sustine si el ca nu exista studiu pe tema asta, si nici el nu a simtit diferenta intre cu si fara...