| AdelinnAdeeD a întrebat:

Buna Seara.
Ma numesc Adelin, am 18ani si 55kg, as vrea sa ma apuc de sala si sa lucrez pe fiecare zi avand un abonament de 30sedinte lunar.problema este ca nu am idee ce masa musculara sa antrenez pe fiecare zi ..de exemplu : Luni....biceps,triceps
Marti...piept abdomen
Si as mai avea o singura problema vreau sa iau proteine si o creatina bunicica, nu am un buget mare.
Cum ar trebui sa arata mesele dintre zile si gustarile.

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| NDC12 a răspuns:

Salut.

Se numesc grupe musculare mase musculare.

Ai nevoie de minim 4-5 mese/zi, si cand zic 4-5 mese/zi ma refer la mese bogate in proteine si carbohidrati, nu o ciorba, sau chestii de genul.

Exemple de antrenament gasesti o gramada pe net, nu am cum sa-ti spun eu, nimeni nu are cum sa-ti spuna ce antrenament e cel mai bun pentru tine, asta aflii tu in timp, dupa ce mergi la sala si pui in practica.

Proteina buna: http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/

Creatina: http://www.megaproteine.ro/Creatina/ON-Creatine-Powder/

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Uite programul pe care eu il fac:
Luni: Piept + abdomen + antebrat
Marti: Spate + trapez
Miercuri: Umeri + abdomen +antebrat
Joi: pauza
Vineri:Biceps + triceps +antebrat
Sambata : Picioare + abdomen
Duminica: Pauza

Incearca sa ai mai multe mese pe zi decat pana acuma (desigur dupa buget)

Iar daca zici ca nu ai un buget mare atunci mai bine lasa proteinele. Altii de aici iti vor propune diferite firme.Dar daca vrei ceva de calitate trebuie sa dai si banu'.(asta e opinia mea).
Oricum e in regula daca faci vreo 2-3 luni sala fara proteine si alte suplimente.
Zi si ce inaltime ai sau cauta pe net tipul tau somatic si acolo o sa gasesti alte caracteristici ce te vor ajuta.

| NDC12 a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Si de ce abdomen de 3 ori pe saptamana? Hai, de doua ori sa spunem ca merge, de 3 ori e prea mult, abdomenul are nevoie de refacere ca orice alta grupa musculara, la fel de mult.

Antebratul la fel, de ce de doua ori pe saptamana?

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru NDC12):

Abdomenul are suficient timp de refacere impreuna cu pauzele.( eu mai mult de 5-10 minute nu antrenez abdomenul). Iar cu antebratul pot spune ca ai dreptate, doar ca asa au fost preferintele mele, pentru ca la inceput aveam un antebrat "vai de mama lui", de aia am pus de 3 ori antebrat dar daca Adelin vrea sa le scoata nu se intampla nimic.

| NDC12 a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Ok, mult noroc iti doresc, doar ca totusi, daca lucrezi abdomenul de 3 ori/saptamana si doar cate 5 minute, pot spune ca e tot degeaba, mai bine odata sau de 2 ori pe saptamana si mai intens, decat de 3 ori si prea putin, acum, tu faci cum vrei, eu doar mi-am zis parerea, succes.

Si sa stii ca daca antrenezi o grupa de 3 ori pe saptamana creste mai lent, nu mai rapid, de asta nu pot sa-mi dau seama cum poate sa fi crescut mai repede?

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru NDC12):

Ok. O sa tin seama de ce ai zis, mereu sunt dispus sa schimb antrenamentul pentru schimbare. Chiar am o intrebare poate poti sa ma ajuti: Eu sunt mezomorf si ma ingras destul de usor.E in regula daca dupa fiecare antrenament fac 5 -10 minute de cardio? Musculatura mi se dezvolta repede dar pana ajung sa fac din nou abdomen am senzatia ca mi sa depus iarasi multa grasime si ma tot gandesc cum sa cresc in masa musculara dar sa pot face si six pack, nu mananc grasimi dar in rest alimentatia e bogata!

| NDC12 a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

E imposibil, daca vrei masa musculara, dupa cum stii, ai nevoie de o anumita alimentatie, daca vrei definire, ai nevoie de alta alimentatie, deci nu poti sa pui masa musculara cand vrei definire, si nu poti face definire cand vrei masa musculara.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru NDC12):

Nu vreau sa fie prea definit, ma gandeam de exemplu la Mike Chang, el e facut, dar are si six pack! Nu vreau sa arat ca Frank Medrano dar vreau totusi sa se vada patratelele. Intelegi ce vreau sa zic? happy

| NDC12 a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Inteleg, dar el nu merge la sala de un an, doi. De asta tu daca vrei masa, lucrezi pentru masa, daca vrei definire, faci definire. Crezi ca el a ajuns asa dintr-o data? Masa! Si dupa ce pui masa, definire 2-3 luni si asa ajungi ca el.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru NDC12):

Mersi!

| coolninja a răspuns:

Hei! cunosc o instructoare foarte buna in Bucuresti. a practicat culturism si acum se ocupa cu fitnessul. uite adresa ei de facebook https://www.facebook.com/marinelaungureanuprofitraneir/timeline