| listvanb a întrebat:

Bună seara, TPU.

Menţionez că am vârsta de 15 ani, 47 kg şi 1.60 înălţime (băiat)

Dacă urmez unele din aceste exerciţii din acest videoclip:

https://www.youtube.com/watch?v=hl_f5c2nLOo

respectiv acest canal: https://www.youtube.com/channel/UCRxQMXnsAzILQNbjrJZ2Lew

+ ceva alergări şi abdomene

este bine pentru rezistenţă?

Problema este următoarea, în timpul săptămânii eu sunt la liceu şi din nefericire am cursuri după-amiaza. Eu mă gândeam în felul următor, la ora 12:00 iau o masă bună, pentru a-mi lua energie pentru toată ziua, la şcoală iau mici gustări. În general ajung acasă pe la 8, la 8 să iau o masă bună cu proteine şi ce am nevoie iar la ora 9-10 să fac antrenamentul. Ce spuneţi?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca te-ai duce la sala dupa 2-3 mese in care ai mancat carbohidrati si proteine, ai progresa mult mai mult.

Eu prefer sa mananc 2-3 mese inainte de antrenament si inca 2 mese dupa antrenament ( sa mananc de 4-5 ori pe zi, dar MESE nu gustari ).

Asa am ajuns sa pot face tractiuni cu 40 kg legate de mine ( la o greutate de 90 kg ), si tractiuni COMPLETE evident, nu partiale cum fac toti idiotii de incepatori.

7 răspunsuri:
| Teiubescinsecret a răspuns:

Eu unu as spune sa-l faci dimineata, vei fi fresh toata ziu, iar seara cand ajungi manaci si te culci, asa vor avea si muschii sa se recuperezewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Teiubescinsecret):

Dimineata esti in stare catabolica, nu e bine sa faci exercitii pentru muschi.

| Teiubescinsecret a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu-i adevarat deloc, eu fac lupte greco-romane si dimineata fac sala, iar seara merg la antrenament si ma simt foarte bine happy

| listvanb explică (pentru Cosmin86):

Ce părere ai. Dimineaţa să iau masa la 8:00, ceva plin de proteine, carbohidrati şi în jur de 10 să fac antrenamentul?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Cosmin86):

Exercitiile e bine sa le faci oricand, doar sa le faci sa nu sari peste, si sa zici lasa ca fac maine. mie personal nu imi place sa ma antrenez dimineata, pentru ca dorm laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru listvanb):

Asa mai merge happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Teiubescinsecret):

Daca te-ai duce la sala dupa 2-3 mese in care ai mancat carbohidrati si proteine, ai progresa mult mai mult.

Eu prefer sa mananc 2-3 mese inainte de antrenament si inca 2 mese dupa antrenament ( sa mananc de 4-5 ori pe zi, dar MESE nu gustari ).

Asa am ajuns sa pot face tractiuni cu 40 kg legate de mine ( la o greutate de 90 kg ), si tractiuni COMPLETE evident, nu partiale cum fac toti idiotii de incepatori.