| Nobody11111 a întrebat:

sunt fata si vreau sa fac patratele pe adbomen, m-am apucat deja de 4-5 zile sa fac exercitii in fiecare zii,nu doar abdomene,diferite exercitii pentru abdomen,problema e ca eu am putina grasime pe abdomen dar doar acolo, in rest imi place corpul meu si nu vreau sa slabesc deloc in afara abdomenului, cum pot sa fac sa elimin doar acea grasime fara sa slabesc in restul corpului?

4 răspunsuri:
| χZαнαяєℓ a răspuns:

Buna! Of, noi fetele, niciodata nu suntem multumite. In primul rand trebuie sa mananci sanatos. Stiu ca se apropie sarbatorile si ca este destul de greu, dar poti sa mananci, nu foarte mult, dar poti! Exercitiile trebuie sa fie adegvate partii corpului pe care vrei sa o tonifiezi. In acest caz abdomenele sunt recomandate. Dar nu poti incepe fara incalzire. Ok, cu abdomenele iti tonifiezi tot corpul, deci nu este slabitul in prim-plan. Glasimea poate fi eliminata si cu ajutorul masajului, executat de o persoana calificata. Toata treaba tine de vointa, si nu uita MESE SANATOASE! Pa, pa!

| SiLaS a răspuns:

Alimentatia conteaza cel mai mult. Daca tu nu ti-o pui la punct poti face 1000 de abdomene zilnic.

| MamaNegri a răspuns:

Exista exercitii speciale pentru asa ceva. Cauta pe internet. Acoli gasesti cele mai multe variante si in plus de acolo si intelegi ceva si exista si oameni specializati in asa ceva. Sunt si carti in care iti explica ce exercitii trebuie sa faci. Multe bafta!

| s3bycu a răspuns:

Fa antrenament specific abdomenului si creste dificultatea exercitiilor. Nu renunta la cardio pentru ca fara el nu vei ajunge la un abdomen definit doar cu exercitii specifice dezvoltarii musculaturii abdominale. Uite un articol care sa iti fie de folos: ...patratele/ Multa bafta!
P.S: Daca te temi sa nu slabesti prea mult in restul corpului poti incepe sa faci exercitii si pentru acele zone, preferabil cu niste gantere de 1-2 kilograme, astfel vei fii sigura ca corpul tau arata si se dezvolta armonios. Succes! :)