| QAndreyQ a întrebat:

Buna tpu.Am inceput intro seara sa fac flotari cu verisorul meu si mi-a spus ca trag mai tare dintr-o mana si fac flotarile stramb a incercat sa imi puna mainile la aceeasi pozitie a reusit si a spus ca am un omoplat mai proeminent ca celalalt si am tot cautat sa stau drept intins pe burta pe spate si am un omoplat mai proeminent, poate fii o boala sau o deformare a mushiului ajutor pls PS:am 14 ani

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Omoplatul este un OS. cum dracu ai tu un os mai proeminent decat altul? suferi de un handicap osos? tu te referi la TRAPEZ. ai 14 ani si nu ai facut anatomie? care se face in clasa a6a? corpul pe axa dreapta-stanga nu este simetric. unii au bicepsul mai mare pe o parte, altii antebratul, tu ai trapezul. aia e. cu timpul si cu efortul depus se va egaliza, dar niciodata nu vor fi perfect la fel. mereu va fi o diferenta intre ele, catusi de mica. asta este corpul uman.

| QAndreyQ explică (pentru JohnnyBi):

Mah imi iese in afara mai tare omoplatul stang

| JohnnyBi a răspuns (pentru QAndreyQ):

Inseamna ca ai o problema la sistemul osos. aia nu o rezolvi cu exercitii ci cu ajutorul unui ortoped/traumatolog. oasele nu sunt muschi sa ii poti egala, acolo e delicata problema si nimeni de pe site-ul asta nu poate da un sfat mai competent decat vizita la un specialist