| LoLa432 a întrebat:

TPU! As dori sa slabesc in jur de 6 kg in maxim o luna. Am 13 ani jumatate si 45kg. Mentionez ca sunt cardiaca si doctorul a spus ca ar trebui sa am in jur de 36-37 kg ( inaltimea nu conteaza pana la 18 ani ). Am bicicleta medicinala acasa. Imi este rusine sa alerg pe strada (anxietate :/ ). Ce exercitii as putea sa fac, si ce sa mananc la micul dejun? Mersi anticipat.

4 răspunsuri:
| j1NNNx a răspuns:

Ai putea sa-ti folosesti bicicleta medicinala pe care o ai acasa, sa nu mai mananci toate cipsurile si sa lasi sucu cu acid (in special cola!).

| alin100 a răspuns:

Pentru a salbi trebuie sa fii in deficit caloric, adica scazi cu 300-400 kcal din nivelul tau de mentinere, care se calculeaza in functie de greutate, inaltime si activitatea zilnica!

| iepurascufundita a răspuns:

Incearca sa ti aceasta dieta usurica zic eu:ZIUA 1
Mic dejun, Pranz, Cina – mere (aproximativ 1, 5 kilograme)

ZIUA 2
Mic dejun – mere
Pranz – un mar, o salata verde cu lamaie si doua felii de branza slaba
Cina – mere

ZIUA 3
Mic dejun – un mar, o felie de paine graham si o felie de sunca degresata de curcan
Pranz – un mar, o salata verde, 2 morcovi si un sfert de ceapa
Cina – mere

ZIUA 4
Mic dejun – un mar, o felie de paine graham si o felie de sunca degresata de curcan
Pranz – un mar, o salata de legune fierte (fara cartofi) si 200 grame de ton cu lamaie
Cina – un mar, un bol de cereale integrale si lapte degresat

ZIUA 5
Mic dejun – un mar, un ou fiert si o felie de paine graham
Pranz – un mar, legume crude si 200 de grame de carne de vita prajita sau de pui fara piele
Cina – mere

| NicoletaGabriela00 a răspuns:

Eu una nu sunt de acord cu nicio dieta mai ales cand ai probleme de sanatate. Important este sa mananci putin la fiecare masa. Renunta la apa minerala, sucuri din comert, dulciuri, paste fainoase, orez, faina, paine etc. Bea 2 litri de apa pe zi si fa sport. Daca esti cardiaca nu trebuie sa faci mult efort. Nu sari peste mese si mai ales peste micul dejun.
La micul dejun consuma freshuri de fructe proaspat stoarse sau fructe intregi, comsuma nuci, migdale, fistic, ceaiuri, salate. Nu e o nenorocire daca consumi clatite sau altele. Cardiacii nu trebuie sa fie supusi stresului, efortului si oboselii. Ai mare mare grija de tine!