| IvMariaElena a întrebat:

Eu fac karate si sunt centura albastra, inainte castigam aproape de fiecare data locul intai, dar acum mi s-a schimbat categoria de varsta pentru ca am implinit 12 ani (categoria fiind 12-13 ani).Nu sunt foarte inalta 153cm dar la fiecare concurs trebuie sa ma lupt cu o fata de 13 ani centura neagra cu care la primul concurs la care am intalnit-o am devenit prietene! Ma simt aiurea nu stiu ce sa zic.Eu locuiesc in Italia si totul s-a intamplat aici...ea e italianca.
M-a batut deja de doua ori si vreau sa castig de acum, e o fata buna si cateodata ma gandesc ca daca as castiga, ea fiind centura neagra s-ar simti aiurea...dar jocul e joc.
Nu stiu ca sa fac ca sa castig... vorbind doar de partea fizica.
Cum sa devin mai rapida ca ea?
Acum am vorbit despre kumite=lupta
Dar la kata...
Si aici aproape aceeasi problema = nu mai castig locul intai
Eu la concursuri fac pinan yondan pentru ca senseiul imi spune va il fac cel mai bine dar imi aduce ghinion...
Ce sa fac?
Ajutor!
P.S: as dori parerea cuiva in domeniu dar este ok si daca nu sunteti in acest argument.

1 răspuns:
| Erina84 a răspuns:

Fa mai multe exercitii