| sasha898 a întrebat:

Fac sala de o luna am 18 ani si as vrea sa cumpar un supliment proteic plus o creatina, credeti ca e buna combinatia? La proteine ma gindeam intre whey gold standart 100 sau dymatize elite, la creatina habar na, astept sa-mi recomandati ceva. Am 182cm 78kg. Programu de antrenament arata cam asa: Luni-piept si biceps, Miercuri-umeri si picioare, Vineri-spate si triceps, restul zilelor pauza, abdomene fac duminica acasa.Mulumesc

Răspuns Câştigător
| Vladut650 a răspuns:

In primul rand ai un program foarte prost de antrenament.
In al doilea rand, abdomenele sunt cele mai proaste exercitii pentru dezvoltarea abdomenului, prin abdomene nu faci decat sa iti distrugi coloana. Exercitii bune pentru abdomen sunt crunch, L-Sit, Aplecari la cablu etc...

Un program simplu de antrenament ar fi asa.

Luni - Spate+Biceps
Marti - Piept+Triceps
Miercuri - pauza
Joi - Umeri+trapez+antebrat
Vineri - Picioare + abdomen.

Sau:

luni - piept
marti - spate
miercuri - picioare
joi - pauza
vineri - umeri si brate
sambata, duminica - pauza

O grupa musculara se lucreaza o data pe saptamana, cand faci spate automat intra si bicepsul. Daca tu faci piept si biceps luni si vineri spate si triceps e prost.

Cat despre suplimente, ambele sunt bune dar eu zic sa alegi whey gold.

Iar o creatina buna este asta.

http://www.megaproteine.ro/......ce-Series/

Se ia dupa antrenament, pe langa creatina contine si alte chestii care te ajuta la refacere musculara.

Alta creatina buna este cea de la Six Star. Dar mai sunt si la firme bune cum ar fi ON, Gaspari, BSN, Dymatize

Dar dupa parerea mea cele mai bune sunt cea de la Muscletech si Six Star.

| sasha898 explică (pentru Vladut650):

Ce parere ai despre combinatia creatina si supliment proteic? Cum administrez creatina, inainte sau dupa sala?

| sasha898 explică (pentru Vladut650):

Si inca una, eu la antren8ament ci d fac exercii fac cam la fiecare serie cate 12 repetari imi aleg greutatea de tras astfel incit sa ajung la 12 dar sa nu pot mai mult, asa mi-a zis instructoru, eu am nevoie de masa musculara nu rezistenta, crezi ca mai bine sa fac maxim 6-8 repetari cu greutati mai mari?

| Vladut650 a răspuns (pentru sasha898):

Daca iti alegi greutatea sa faci 12 repetari tu faci rezistenta nu masa musculara, pentru masa musculara se fac maxim 8-10 repetari cu greutate mare. Poti face si 4-5 repetari. Cu pauze de 1 minut sau 1 minut jumate.
Cat despre combinatia creatina+Concentrat proteic nu e o problema, le poti combina. Creatina se ia imediat dupa efortul fizic, adica dupa sala.

5 răspunsuri:
| aurelian098 a răspuns:

Nu mai da banii pe suplimente ca sunt facaturi, cumpara in schimb niste steroizi, te vor ajuta mult.

| sasha898 explică (pentru aurelian098):

Ai plecat ma de ici cu steroizui tai :d nu sunt stricat la cap sa iau asa ceva.