| black34white a întrebat:

mi-am facut o sala de forta acasa si daca trag prea mult sau ridic prea mult. dupa ceva timp incepe sa ma doare capul. de ce?

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Efortul pe care-l faci este prea mare pentru organismal tau. De obicei, cei ce fac forta merg inainte la medic si isi fac un minim de analize.

| Cosmin86 a răspuns:

Cat dureaza la tine un antrenament?

Si ce program ai?

| black34white explică (pentru Cosmin86):

1 sau 2 ore intens

| Cosmin86 a răspuns (pentru black34white):

"ïntens" = aprox 45 de minute.

Daca POTI sa stai peste 1 ora => NU E INTENS.

Tu confunzi "antrenament intens" cu "antrenament de volum", o confuzie tipica incepatorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca la efort ti se mareste tensiunea si de aceea te doare capul. Daca vei trage peste puterile tale cu scopul de aface 1 mm de muschi, e posibil sa ai accidente.

| Deliiiia a răspuns:

Efortul iti depaseste capacitatile tale fizice. ia-o mai usor, bea apa si fa pauze regulate de relaxare. Ai grija si la alimentatie.

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Cred ca uiti sa respiri sau iti tii prea mult respiratia in timp ce ridici

| black34white explică (pentru AndreasfromMetallicA):

Da. ce-i drept uit sa respir

Răspuns utilizator avertizat