| dartagnon a întrebat:

zerul care iasa din obtinerea branzei de casa il poti folosi ca sursa de proteina? Cate proteine are /100 ml? Pot sa il folosesc pentru obtinerea de shake-uri?

3 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Da, dar nu va fi prea placut la gust. 100ml zer contine aproximativ 1gram de proteina, deci nu foarte mult. Daca vrei trebuie sa bei undeva la 1-2 litrii pe zi ca sa obtii cantitatea de proteine dintr-un shake proteic cumparat din magazin

| Cosmin86 a răspuns:

Ai aparatura de zeci de mii de euro ca sa separi proteina din zer?

Fara sa separi proteina, consumand doar zer, bagi o tona de grasimi pe langa si o sa borasti, trebuie sa mananci o gramada de grasimi sa obtii cateva proteine amarate

| BracKMyhay95 a răspuns:

100ml de lapte are 3g/proteina, si nu ai cum sa il folosesti la un shake asa cum crezi tu. Un whey contine zer dar extras in alt mod si sunt alte procese.