| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sala 5 luni si din cate observ nu prea mai pot sa fac fata, dar daca ma las o luna si incep din nou este adevarat ca se pune masa musculara mai bine? happy (Multumesc anticipat)

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum naiba sa nu poti face fata? Inseamna ca ai un program TAMPIT.

Ce program ai mai exact?

| k4zzz a răspuns (pentru Cosmin86):

Luni-> Piept+Biceps
Marti-> Spate + Triceps
Miercuri-> Umeri + Trapez
Joi-> Brate
Am uitat sa precizez ca ma fortez cam mult si poate ridic peste limita si asta ma face sa obosesc pe zi ce trece

| k4zzz a răspuns (pentru Cosmin86):

Am crescut semnificativ in masa musculara dar in schimb a inceput sa imi apara pe biceps ca un fel de vene rosii, ce-i de facut?

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru k4zzz):

Incearca asa:
Luni: Piept
Marti: Spate
Miercuri: Cardio( bicicleta, jogging)
Joi: Biceps+Triceps
Vineri: Picioare(aici intra si gambele)
Sambata: Umeri+Trapez
Duminica: Pauza
Si ai si mare grija la:
1. Alimentatie- daca nu ii dai organismului tau ce are nevoie, risti sa scazi in masa musculara, sa te accidentezi si chiar sa nu faci fata antrenamentelor
2. Odihna- Muschiul nu creste in sala. La sala il ''distrugi''. Dupa ce iti termini antrenamentul( si anume de ''distrus'' muschiul), muschii se repara.
Deci nu uita urmatorul clasament:
Locul 1: Alimentatia
Locul 2: Odihna
Locul 3: Antrenamentul
Locul 4: Suplimentele (care poti fi de mare ajutor)

| Cosmin86 a răspuns (pentru k4zzz):

Luni biceps si marti spate? Cine te-a invatat TAMPENIA asta?

Cat stai la sala, sper ca stai maxim 1 ora.

p.s. : picioare nu lucrezi? Stii ca doar cocalarii penibili isi lucreaza doar partea de sus a corpului?

Tu vrei sa ramai un COPIL FIRAV care crede ca a crescut "semnificativ" in masa musculara, sau chiar vrei sa pui masa musculara?

| SiLaS a răspuns (pentru k4zzz):

Faci brate de 2 ori pe saptamana?rolling on the floor Chiar ca ai un antrenament prost.Fiecare grupa de muschi se baga 1 data pe saptamana si picioare nu faci, sau nu ai nevoie?rolling on the floorPlus ca ai alimentatia la pamant daca nu faci fata.

| Vladut650 a răspuns (pentru k4zzz):

Ai un program prost.

Luni - piept+ biceps
Marti - Spate+triceps.

Odata ce faci spate, la spate intra si bicepsul, o grupa musculara se lucreaza odata pe saptamana. Si de ce faci joi brate iar? Muschii se dezvolta in zilele de odihna, tu ii suprasoliciti. Picioare nu faci deloc?

| Kenwill a răspuns:

Nu...este doar un mit tongue
Dar nu te forta daca crezi ca nu poti face fata. Poti face sala de 3 ori pe saptamana si tot e bine daca faci ceva mai mult pentru a compensa.big grin