| Urgot a întrebat:

Am si eu o mica problema... Am 16 ani si merg de 2 zile la sala si nu am un program, imi puteti da un program care sa nu contina exercitii ce pot face rau coloanei vretebrale sau sa imi impiedice cresterea etc...si nici un program pentru slabit, la 16 ani nu am nici 50kg deci nu vreau sa slabesc mai mult decat sunt deja happy. P.S. ce suplimente as putea lua? protenine si chiestii de genul, dar nu substante care dauneaza organismului (steroizi). Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| nouatigaraelectronica a răspuns:

Draga Urgot. In primul rand, instructorul de la sala trebuie sa iti faca un program special pentru cei de 16 ani. EVITA sa ridici greutati mari, fa exercitii cu ganterele, flotari, abdomene si mai ales tractiuni la bara. Te ajuta sa cresti si mai repede si iti defineste tot corpul. Cat despre proteine sau "chestii de genul" nu iti recomand chiar deloc. Sunt numai bani aruncati degeaba si produc si daune in timp. Incearca sa consumi oua fierte ( nu mai mult de 2 oua dar nu in fiecare zi), piept de pui, salate si fructe. Nu te complica cu alte suplimente.

| Cosmin86 a răspuns (pentru nouatigaraelectronica):

Serios? nu recomanzi proteine?

pai proteinele se gasesc in aproape orice mancare... vrei sa stea nemancat?

| MrBinGO a răspuns (pentru Cosmin86):

Se pare ca unii oameni chiar nu stiu ce sunt proteinele (o.O) :d

| Cosmin86 a răspuns (pentru MrBinGO):

Da... TU nu stii spre exemplu.

Tu confunzi SUPLIMENTELE cu proteine ( prafuri la cutie, etc. ) cu proteinele propriu-zise care sunt in mancare.

p.s. : de 10 ani folosesc ambele, asa ca stiu foarte bine ce vorbesc.

Copiii pampalai si firavi, vorbesc ei de altii ca nu stiu!

| MrBinGO a răspuns:

Eu unul ma refeream ca ^nouatigaraelectronica^ nu stie despre ce vorbeste când a zis ca proteinele pot provoca daune in timp..Eram si încă sunt sigur ca tu esti singurul utilizator care stie absolut totul despre sport laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru MrBinGO):

Atunci am inteles eu gresit.

Legat de ultima propozitie, mai sunt cativa, dar foarte putini.

95 % sunt COMPLET PE LANGA.