| RODRIGEL a întrebat:

Care e cel mai bun sport de arte martiale? Chiar sunt curios ce ziceti voi (eu zic ca aikido)

Răspuns Câştigător
| CenturyChild a răspuns:

Cel mai bun e ala care ti se potriveste cel mai bine parerea mea. Fiecare stil a fost facut la un anumit moment pentru un anumit scop si intr-o anumita situatie. Depinde din ce punct de vedere cel mai bun. Teoretic vorbind actualmente stilurile traditionale de karate sunt o idee outdated ca sa zicem asa pentru ca au aparut acum cateva sute de ani sau poate mai bine, intr-o perioada in care nu se socotea cu pistoale sau spary-uri paralizante ci cu sabii si cai si sulite sau ...cu mainile goale asa ca din punct de vedere al autoapararii as vota pentru Jeet kune Do sau krav maga. Avuma depinde si ce te reprezinta pe tine, cred ca daca fiecare are stilul lui de a lupta si prefera anumite lovituri/eschive/blocaje/ joc de picioare etc si atunci degeaba zici ca faci aikido (doar un exemplu) daca tu te descurci mult mai bine cu picioarele si ai avea randament mai bun pe taekwon do sau capoeira... Sporturile gen box/muay thai/ kickbox par dure si periculoase dar lumea tinde sa uite ca au o carenta babana : sunt sporturi competitionale ceea ce inseamna ca exista reguli, nu poti sa faci orice si de obicei depui un efort mare pentru a-ti dobori adversarul. Cu alte cuvinte nu te invata tehnici eficiente de autoaparare care te-ar ajuta intr-o situatie reala si pe strada nu te incadreaza nimeni in categorii de greutate.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu zic ca judo.Este si disciplina olimpica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu dacă muay-thai se încadrează aici dar mi se pare un sport foarte agresiv.

| mihaita24 a răspuns:

Da e bun si aikido dar mai bun e muay-thai