| Don23Juan a întrebat:

Care este diferenta intre rulmentii (ABEC 3; ABEC 5; ABEC 7)? Marimea? Daca da care sunt cei mai desi intalniti? LA SKATEBOARD.

Răspuns Câştigător
| EnvyU a răspuns:

Nu ma pricep la skateboard dar sunt sigur ca sunt la fel ca cei de la role, si din cate stiu ABEC sau ILQ 3-5-7-9 inseamna calitatea, cat de rapizi si buni sunt, cu cat mai mare numarul cu atat mai bine, de obicei cei mai desi intalniti sunt abec 5, cel putin la role, abec 5 sunt pe role mai ieftine, abec 7 sunt aproape la toate rolele bune si ceva mai scumpe si abec 9 sunt pentru cele de viteza sau semi viteza. Asa ca abec 7 e cel mai recomandat daca vrei sa se miste bine si repede roata.