| aiud002 a întrebat:

Ce exerciti trebuie sa fac ca sa am muschi(patratele) cat mai repede?

Răspuns Câştigător
| Numero1 a răspuns:

Aoleo frate 50-60 fara oprire, eu fac 500 fara oprire, si inca ceva febra musculara este un semn ca muschiise dezvolta bine.
Aiud002 asculta bine ca eu stiu ce vorbesc ca sa ai un abdomen vizibil in primul rand iti faci o dieta, e mult de munca, bagi abdomene cate poti, fiindca nu mori si nu esti fata sa te plangi, e multa munca si nu este pentru oricine abdomenul, demonstreaza-mi ca tu esti unul dintre cei care merita, bafta!

32 răspunsuri:
| Diiianaa a răspuns:

Te duci la sala in fiecare saptamana big grin.

| DEBrown a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=K5IVDUwofDU&feature=related
Urmeaza exercitiile astea in fiecare zi, cand vei putea sa le faci de 2, 3 ori pe zi cu atat mai bine. Bafta!

| costin95 a răspuns:

Nu cred ca "cu cat mai repede cu atat mai bine" deci iti recomand sa faci serii de abdomene. incepe cu 20 de abdomene pe serie si fa cate 3 serii pe zi. cand crezi ca te-ai obisnuit cu cele 20 de abdomene incearca sa faci cat mai multe. Eu de exemplu fac pana cand incepe sa ma arda abdomenul + inca 5 atunci cand ardehappy daca ma intelegi ce vreau sa spun ( Fortez un pic nota)

| piTiCcu a răspuns:

Abdomene

| SmecheruCuSpate a răspuns:

Abdomene. eu incerc sa fac vreo 50-60 pe zi fara oprire, dar asta va da roade in catva luni.

1) nu incerca prea mult ca o sa faci o febra musculara, de nu o sa te mai poti ridica din pat
2) nu te da batut. muschii se vad dupa ceva timp de antrenament, nu in 3 zile

| Mnezawu a răspuns:

Insanity... cele mai bune... dar sunt destul de grele http://www.youtube.com/watch?v=hnwAIpc95QY

| costin95 a răspuns:

Cu metoda care ti-am zis-o eu in 3 saptamani patratelele au prins forma si se vedeau...( tine minte cand simti ca te arde mai faci inca 5 abdomene)

| dragosvalentin69 a răspuns:

Uite exercitii pentru abdomen:
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-abdomen.html

Crunch: fa 4 serii X cel mult 15-20 repetari.
Crunch inversat: 4X15.
Faci doar luni si joi. Antrenamentul sa nu dureze mai mult de 30-45 minute. Pauzele intre serii sa fie de 1-2 min. Cand poti mai multe repetari pune o greutate pe piept.(ex: umple o sticla cu apa, nisip...).

Ar mai fi ceva: Te tii de o bara, si ridici picioarele-genunchi la umeri.
Faci 4 serii - 5-10 repetari.

Daca poti respecta programul acesta in cateva luni sigur vei avea "patratele". Nu te antrena mai mult de 2 ori/saptamana.

| dragosvalentin69 a răspuns (pentru SmecheruCuSpate):

NU va da roade. Incearca sa faci in serii, cu repetari putine (cel mult 20)
Decat sa faci o serie de 60, mai bine faci 4 serii a cate 15 repetari, 1 min pauza intre serii. Si nu fa in fiecare zi, cel mult de 2 ori/saptamana. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru DEBrown):

Cu atat mai prost, muschii se dezvolta in zilele de odihna, NU cand ii lucrezi.

In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine.

Esti complet pe langa

| Cosmin86 a răspuns (pentru SmecheruCuSpate):

Abdomene = cel mai prost exercitiu pentru patratele, se fac de 1-2 ori / saptamana daca vrei sa le faci corect si nici macar nu-ti lucreaza complet abdomenul ( doar partea superioara )

| Cosmin86 a răspuns (pentru costin95):

Imi dau seama ce abdomen deformat ai cu un antrenament atat de prost laughing

| Cosmin86 a răspuns:

Citeste aici :
http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/

Patratelele NU se fac cu exercitii, ci in BUCATARIE, alimentatia conteaza 90 % in cazul asta

| darkus16 a răspuns:

Pai in general sa ai patratele faci abdomene si tractiuni.

| Numero1 a răspuns (pentru dragosvalentin69):

Doamne fereste, atat de putine, ce-aveti mai fratilor, pun pariu ca voi astia cu 15-20 abdomene intr-o serie din 4 nu va comparati la abdomen cu noi astia care chiar muncim.
P.S. Goian face 2000 de abdomene pe zi.
P.S.2 Ronaldo face 5000 de abdomene pe zi.

| Numero1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba da, stiu despre ce vorbesc atat timp cat sunt executate corect. Si crede-ma stiu ce vorbesc.

| dragosvalentin69 a răspuns (pentru Numero1):

Eu ma multumesc cu 20. (cu greutate)
Faci in fiecare zi thinking
@cand vrei sa pui masa muschulara, maresti greutatea, nu nr de repetari.

| Numero1 a răspuns (pentru dragosvalentin69):

Si esti multumit de abdomenul tau, adica sunt curios daca chiar a functionat si ai 6 patratele, eu unul am un abdomen super dezvoltat dar deja am ajuns la un nivel superior.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Goian face 2000 de abdomene pe zi? De unde ai scos tampenia asta?

Apropo, sunt oameni care au 6 pack si NU au mai facut abdomene de cel putin 6 ani de zile ( eu personal cunosc unul ), pentru a avea 6 pack conteaza alimentatia 90 %, NU exercitiile, prin exercitii doar ii maresti, prin alimentatie ii faci vizibili ( ceea ce e cel mai greu ).

http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/

Citez : "Abdomenul este un muschi, la fel ca ceilalti muschi. Se aplica aceleasi principii. Antreneaza-i intens, o data sau de doua ori pe saptamana."

Un antrenament intens, din mai multe unghiuri ( NU doar abdomene care lucreaza partea superioara ) de 2 ori pe saptamana, e suficient.

Uita-te la culturisti ce patratele au, le au de 5 ori mai mari decat Goian sau Ronaldo, ex : Arnold ( ca pe asta il stiu toti ), Jay Cutler si altii, da un google si compara-i cu Goian al tau. Si culturistii isi lucreaza abdomenul O SINGURA DATA PE SAPTAMANA.

Mai documenteaza-te ce inseamna sa te antrenezi corect

| Numero1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Este alegerea fiecaruia si credintele fiecaruia puse in joc. Este problema ta daca alegi sa faci 15-20 de abdomene sau un "antrenament intens" o data sau de 2 ori pe saptamana, si este alegerea mea sa fac cate abdomene vreau. Vad ca macar la partea cu alimentatia suntem amandoi de acord doar ca eu unul vreau sa cresc in masa musculara asa ca eu consum cat mai multi carbo si proteine, nu am sa tin niciodata o dieta idioata cu fructe pentru a avea un abdomen perfect, sunt interesat si de alte parti ale corpului.Eu unul sincer sunt bine asa cum sunt si iti repet cu antrenamentul tau care apropo nu este deloc intens nu vei face mare lucru decat peste 1-2 ani, eu cu antrenamentul meu inventat de mine i-am obtinut in mai putin de 6 luni, acum tot ce trebuie sa fac este sa mai dau punga de grasime jos dupa burta si o sa fie un abdomen de culturist.Dar ti-am zis nu tin diete si eu vreau sa cresc in masa musculara nu sa dau jos pentru abdomen.Am vzut ca site-ul care mi l-ai dat este destul de interesant. Dar frate hai sa nu amestecam treburile si sa o lamurim odata. Una este sa iti lucrezi si sa obtii un abdomen si alta e sa il mentii si sa il faci vizibil.Ca sa ai muschi abdominali iti trebuie exercitii tot ce tine de acesti muschi. Iar dupa aia ca sa ai mentii bagi dieta si cardio. Ce mama dracu ne tot certam atat.Maine te pomenesti ca-mi spui ca din mancare se formeaza abdomenul nu din exercitii.Si vad ca ai mai spus si mai sus ca 90% conteaza alimentatia, pai ce doamne iarta-ma legatura are alimentatia cu dezvoltarea muschilor(doar ca ai stimuleaza si le da energie) asta are legatura cu mentinerea si vizibilitatea lor. Ca muschiul fara efort si efort adevarat nu se dezvolta decat foarte incet.Bafta si scuzele mele ca nu-s destul de documentat in privinta asta, dar sa stii ca frecventez des netul si aceste site-uri fiecare cu minciuna sau opinia lor diferita. Eu merg la sala si imi lucrez abdomenul si nu mananc decat carne, cereale si oua (adica carbohidrati complecsi nu simpli) si ma multumesc cu fizicul meu.

| dragosvalentin69 a răspuns (pentru Numero1):

Si faci 500 fara oprire in fiecare zi? Doar o serie? Si de ex pentru biceps tot asa faci? 100 de flexii cu gantera de 10 kg, pana iti amoarte mana? :D Nu te`au invatat si pe tine "aia" la sala ca trebuie sa faci serii de 15-20 repetari, cand poti mai multe, MARESTI GREUTATEA, NU NR DE REPETARI!
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-abdomen.html

Mi se pare o prostie asta cu 8 minute abs!

| Numero1 a răspuns (pentru dragosvalentin69):

Normal ca nu,una este abdomenul si alta este exercitiile cu greutati,la abdomene faci cu propria ta greutate,ai echilibru esti expert pe tine, si odata ce pot sa fac care e problema voastra, nu ma doare spatele, am un abdomen bine lucrat, nu inteleg ce va deranjeaza eu nu va pun pe voi sa faceti 500 de abdomene dar nici voi nu-i puneti pe altii sa faca 15-20 de abdomene, sa faca cate vor si cate pot, ca nu suntem fete sa ne plangem atat.Ori esti barbat ori nu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Si abdomenele tot cu greutate se lucreaza, ca doar e muschi.

"nu am sa tin niciodata o dieta idioata cu fructe", nici nu am zis eu asa ceva, fructele au zahar ( fructoza ) care ingrasa si maresc glicemia la fel ca orice alt zahar + ca fructele mai si fermenteaza

"eu cu antrenamentul meu inventat de mine i-am obtinut in mai putin de 6 luni", ce inventie mareata, in CATE reviste de fitness este descris antrenamentul tau? Tu uiti o chestie, 90 % din oameni NU au metabolismul tau, ce faci tu e bun pentru un anumit tip de metabolism, e posibil ca milioane de oameni sa NU aiba rezultate ca tine.

"ce doamne iarta-ma legatura are alimentatia cu dezvoltarea muschilor", are legatura foarte mare, alimentatia e mai improtanta decat antrenamentul, ORICE instructor iti poate spune asta.

Sunt oameni care dupa ani de antrenamente arata la fel si altii care dupa 8 luni au progrese semnificative, de ce? Alimentatia, bineinteles. Incearca tu sa mananci salate si fructe sa vezi cum mai cresc muschii din parti, eventual o sa scada indiferent cat de tare tragi.

De ce? Pai ca sa intelegi cum se fac muschii : in timpul exercitiilor apar microrupturi de fibra, care apoi cand te odihnesti ele se refac, si ATUNCI CRESC, NU la sala, si cand se refac si cresc, CU CE sa creasca, cu aer? Cu proteine si restul, deci cu MANCARE.

Nu e intens antrenamentul meu? Eu fac abdomene cu 15-20 de kg la ceafa si apoi pe piept, si ridicari de picioare din atarnat ( pentru zona inferioara a abdomenului ) cu greutate legata de ele, te invit vinerea viitoare la world class downtown, cand lucrez abdomenul, sa faci o sedinta de antrenament cu mine, sa vedem daca e "intensa" sau nu se ridica la nivelul tau.

| Numero1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Se vede ca ai mai multa experienta ca mine si ai mai multa dreptate dar totusi exercitiul e cheia, si da mi-ar face mare placere sa facem amandoi o sedinta ca sa-ti arat ca nu sunt chiar un copilandru amator, si eu fac abdomene cu banca inclinata spre spate, su greutati la spate sau in fata sau crunch la helcometru. Dar nu le fac in fiecare zi, 500 de abdomene fac de luni pana vineri iar acestea mai avansate de 3 ori pe saptamana, mi-am propus sa fac invers, acestea mai avansate de luni pana vineri si in weekend sa fac abdomene normale acasa dar deocamdata raman la antrenamentul meu.
P.S. Eu pana nu simt o furnicatura sau ca ma mananca si ma arde in zona abdomenului nu imi termin antrenamentul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Asta e valabil la orice grupa, sa simti ca te arde.

Apropo, cand zic X repetari ( sa zicem 10 ) inseamna ca NU POTI sa faci mai mult de zece, 10 repetari / serie NU inseamna ca poti sa faci 100 si te opresti la a 10-a, nu, inseamna ca NU POTI sa o faci pe a 11-a, cand poti, maresti greutatea.

Uite ceva interesant pentru tine :
http://www.getfit.ro/......serie.html

O sa vezi mai tarziu cat de importanta este mancarea, eu pentru ca am mancat ce trebuie am progresat mult mai repede decat altii si vezi ca tu confunzi dietele pentru masa musculara cu alea pentru miss venezuela, cand tii o dieta pentru muschi trebuie sa mananci MULT ( carne, branza, oua, etc. ) si sa ai mai mult de 3 mese pe zi, cele mai importante sunt masa dinainte antrenamentului ( 1:30 - 2 ore inainte, care trebuie sa aiba carbohidrati-proteine raport 2-1, fara carbohidrati la masa asta corpul o sa descompuna proteniele pentru energie in loc sa le foloseasca pentru masa musculara ) si masa de dupa antrenmanet ( 30-60 de min dupa, aici e bine sa ai mai multe proteine ).

O sa vezi mai tarziu ca exercitiul nu e baza, nu e nici macar pe locul 2, antrenamentul e abia pe locul 3, in ordinea importantei sunt : alimentatia, odihna, antrenamentul, suplimentele. Si eu cand eram in liceu facea aceleasi greseli si puneam antrenamentul pe locul 1 si NEGLIJAM celelalte, dupa ce am facut schimbari au rezultat si schimbari in rezultatele mele :)

O sa vezi cand experimentezi mai tarziu, ca la un mom. dat o sa te plafonezi si o sa cauti metode sa continui progresul si in general atunci descoperi lucrurile astea.

| predaalex0222 a răspuns:

Fii atent faci abdomene mereu si flotari si le maresti numarul pe care le faci de obicei in fiecare zi si intr-o luna o sa ai.Asa am facut si eu si mie mi-a dat roadebig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru predaalex0222):

Antrenament de copil mic, abdomenul se lucreaza o singura data pe saptamana.

flotarile sunt pentru piept si putin triceps+deltoid

| SmEkk a răspuns:

Frate fa 1000 pe zi. nu stiu din cate seri sa le faci 1000 sa ajungi la 1000 pana seara maxim 8 te va ajuta mult
P.S nu fa cate 10 la serie 100 fa eu fac in fiecare zi 1500 de abdomene in 8 9 serii
Bafta

| Badica_Eduard_Badica_Eduard_1996 a răspuns:

Uhhh,pai in primul rand iti trebuie un regim...Si exerciti pentru abdomen iti recomand seri putine, dar cu incarcatura multa...Dar te atentionez ca degeaba faci multe abdomene daca nu ai un regim echilibrat pentru a arde grasimi -_-! Pentru ca "6Pack" se ascunde dupa un strat magic de grasimi big grin

| Irina89 a răspuns:

Buna, iti recomand cateva sedinte de electrostimulare musculara la Joy Speed Fitness. Cu ajutorul aparatelor EMS iti poti dezvolta rapid muschii abdominali, o grupa de muschi care se lucreaza foarte greu. Trebuie sa ai si o alimentatie echilibrata. Revenind la sedintele de electrostimulare, speed fitness prin aceasta terapie cu electrozi nu dureaza mult, doar 20 minute/zi. Eu apelez adesea la serviciilor lor pentru ca sunt model si am nevoie de intretinere corporala. Rezultatele se vad in timp mult mai scurt decat daca as fi mers la sala de forta. Ii recomand cu placere de fiecare data, ai aici mai multe detalii http://www.joyspeedfitness.ro/