| MadagasHardwell a întrebat:

Ce sfaturi imi puteti da ca sa imbunatesc timpul de rezistenta la alergat de la 4:05 la 3:35 in cel mult 6 luni?

9 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Continua sa te antrenezi pentru ca, cu siguranta, vei progresa. Am avut un coleg care nu prea era el cu sportul. Dupa ce s-a decis sa dea la politie, a inceput sa se pregateasca pentru proba fizica. Dupa cateva luni, ajunsese sa alerge mai bine decat noi toti.

| MadagasHardwell explică (pentru AFR81):

Asta vreau sa fac si eu si in momentul de fata cu tot efortul pe care il depun nu scot mai jos de 4:05. imi trebuie minim 3:45 ca sa fiu admis.

| AFR81 a răspuns (pentru MadagasHardwell):

Acum cat timp ai inceput sa alergi?

| MadagasHardwell explică (pentru AFR81):

Pai alerg cam de un an dar nu regulat. sunt saptamani in care alerg de 3 ori dar trec saptamani in care nu am timp si nici chef sa ma duc la alergat. si m-am hotarat sa ma pun bine acum pe rezistenta si viteza pentru ca la mingea medicinala nu am probleme.

| AFR81 a răspuns (pentru MadagasHardwell):

Daca te vei antrena constant, eu zic ca vei progresa si vei scoate timpul necesar.

Bula
| Bula a răspuns:

Cauta-ti un antrenor bun.
Si echipament pe masura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Antrenament zilnic

| MACosmin a răspuns:

Pe ce distanta? Incearca sa alergi mai mult decat distanta initiala, daca trebuie sa alergi 1km, incearca sa te axezi o vreme pe 1.5km.Cel putin la mine a mers, nu am fost la fel de obosit pe sfarsitul cursei si am putut da mai mult pana la finish.

Sau am mai vazut un tip de antrenament ( daca faci sala ), inloc sa alergi 1km, iti iei timpul tau (4:05) si faci genoflexiuni timp de 4 minute, continuu. Daca iti e greu la inceput, incepe cu 1 minut, dupa 2 si tot asa.

| MadagasHardwell explică (pentru MACosmin):

1 km e distanta. mersi pentru raspuns happy