| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac pentru a-mi dezvolta masa musculara? Ce trebuie sa mananc?

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. alimentatie.

4-5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati.

proteine = carne, peste, branza, oua, nuci, migdale, caju, linte, naut, fasole, mazare

carbohidrati = orez, cartofi, fulgi de ovaz ( sau cereale in general ), paste, paine integrala, etc.

2. un antrenametn CORECT la sala ( 90 % din cei care fac sala se antreneaza prost )

3. odihna

| Vladut650 a răspuns:

Du-te la sala. Mananca de 4-5 ori pe zi, dar mese bogate, cat o familie intreaga. Mananca multe proteine si carbohidrati. trebuie sa mananci 2 g de proteine pe kilogram. proteine = Carne/branza/oua/peste/migdale etc. Carbohidrati = Cartofi/Orez/Paste etc. + ca trebuie sa ai un antrenament bine pus la punct. Nu trebuie sa faci sala in exces, muschii se dezvolta in zilele de odihna.

| CristiMC a răspuns:

Trebuie sa mananci de 5-6 ori pe zi si nu toate porcariile + antrenament bine pus la punct+odihna!

| DrLolo a răspuns:

Antrenament corect si alimentatie bigate in proteine

| Cl3ar a răspuns:

Trebue sa dormi minim 8 ore pe noapte + sa ai o masa bogata in proteine si carbohidrati (1g de proteine la 1kg) in fiecare zi (fiecare masa sa includa carne multa, lapte, branza, oua) +sa ai un antrenament bine pus la punct la fiecare grupa 4 exercitii a cate 4 serii (8-12 repetari). Daca vrei mai multe informatii cauta pe youtube athleanx

| Adina_Deedee_1993 a răspuns:

Trebuie sa te ambitionezi sa mergi la sala sau sa iti pui la punct un plan de facut exercitii fizice in fiecare zi, incepand cu 2-3 serii si cand ti se par usoare adica dupa 2-3 saptamani mai adaugi serii, facand efort iti vine pofta de mancare si cu mancarea incetuc iti dai seama ce sa mananci, daca mergi la sala mai intrebi pe unu altu ( sportivi) ce iau, batoane proteice facute in casa etc. nu are rost sa te apuci de mancat si azi mi-e lene sa fac flotari genoflexiuni etc. maine iar, prima data ambitia pentru sport happy succes PS:primele 2 saptamani de sport is mai grele dupa te obsnuiesti. Sau daca esti un tip mai "pufos" apucate de isanity pentru a-ti definii muschii

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adina_Deedee_1993):

Serios? in fiecare zi?

Muschii se dezvolta in zilele de pauza, COPIL MIC ce esti.

Mai documenteaza-te inainte sa dai sfaturi tampite.

| Adina_Deedee_1993 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dragule eu nu am facut culturism dar am prieteni culturisti si fac in fiecare zi, am facut 4 ani de atletism si crede-ma ca de luni pana sambata faceam in fiecare zi antrenament si nu dupa capu meu si dupa internet faceam cu antrentor, nu cred ca de prost ne punea in fiecare zi sa facem, da si la sala am fost 3 ani dupa aceea, evident trebuie sa fi informat nu mergi la sala si faci de toate pana pici ca de: am mancat 1000 proteine si carbohidrati si prafuri si etc. azi faci pentru picioare + maini, maine pentru abdomen etc pe grupe de cate doua preferabil cel putin pentru fete ca sunt fata si cineva ma instruit.dar vad ca s-au dat mai degraba indicatii pentru alimentatie aici, eu zic dpdv al meu si al oamenilor cu care am avut contact.multi elevi/studenti/cei cu munca de biou au tendinta sa fie sedentari si sa " lase pe maine ce pot face azi" si ma pun in piele omului care a lasat aceasta intrebare. daca azi mi-e lene sa incep sau nu am suficienta motivatie sau ambitie.ce fac? mananc 2 g proteine raportate la fiecare kg.mai bag una alta in mine si promit ca maine fac de 2x mai multe exercitii de 2x mai multe serii si da majoritatea antrenorilor cu care am intrat in contact te pun : fa 20 fotari, cate abdomene faci in 30 sec.sau anumite exercitii prima data sa vada care ti nivelul SAU incepi de unu singur de la un nivel mai scazut de efort fizic nu te rupi dintr-o data cu 4 serii, daca poti foarte bine, dar da un sfat mai general ca poate citeste altcineva si te ia drept un STAS si se forteaza sa faca. (scuza-ma aici e vorba de cel ce a postat anterior la faza cu seriile) odata ce te-ai apucat de sport trebuie evident sa stii si ce sa mananci adica mancare sanatoasa cum ai mentionat dar organismul iti cere cat sa mananci si chiar daca faci sport sau nu, nu trebuie sa exagerezi cu mancarea. Te las totusi pe tine sa ii spui ce nu trebuie sa consume ca sigur o sa ai de comentat la mesajul meu. COPIL MARE CE ESTI TU

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adina_Deedee_1993):

1. "am facut 4 ani de atletism si crede-ma ca de luni pana sambata faceam in fiecare zi antrenament" -> atletismul e CARDIO. Cardio poti face zilnic.

2. culturistii profesionisti sunt dopati. Cand iei steroizi te poti antrena zilnic ( te refaci mult mai repede decat un om normal si nu te supraantrenezi ).

3. "copil mic" era o IRONIE evidenta, dar cum tu ai un nivel de inteligenta EXTREM DE SCAZUT nu te-ai prins si ai simtit nevoie sa ma corectezi cu "copil mare".

p.s. : cand un antrenor te pune sa faci "abdomene"... mai bine schimbi antrenorul happy