| AngelOnEarth a întrebat:

Cine imi poate da cateva detalii despre fitness, aerobic, zumba, tae-bo si pilates? In ce consta fiecare si ce avantaje are.
P.S.: Imi puteti spune, de asemenea, va rog, care dintre aceste tipuri de exercitii sunt cele mai folositoare pentru subtierea gambelor?

3 răspunsuri:
| 95Cosmin a răspuns:

Gambele ti le poti subtia doar daca slabesti, si daca slabesti, slabesti din tot corpul nu doar din gambe.

| xMaddyx a răspuns:

Expertii au cazut de acord asupra faptului ca exista trei tipuri de fitness:

Exercitiile de flexibilitate, de exemplu intinderile. Flexibilitatea reprezinta abilitatea de a-ti misca articulatiile foarte mult si de a-ti folosi muschii la intreaga lor capacitate.
Aerobicul este abilitatea corpului de a utiliza oxigenul eficient si depinde de conditia inimii, a plamanilor si a muschilor. Acest tip de fitness creste nivelul de oxigen care ajunge la muschi, ceea ce le permite sa functioneze mai mult. Mersul pe jos pe distante mari este un tip de exercitiu de aerobic.
Fitness-ul muscular ajuta la intarirea muschilor si a rezistentei acestora. Antrenamentul consta inridicarea de greutati si miscari de push-up.
Fara indoiala, aerobicul este in mod special foarte important pentru controlul greutatii. Cercetarile demonstreaza in permanenta ca o activitate fizica regulata, impreuna cu obiceiuri sanatoase in alimentatie, este cea mai eficienta si de real folos pentru a ne controla greutatea corporala.

Indiferent daca dorim sa slabim sau sa ne mentinem greutatea, trebuie sa intelegem rolul important al activitatii fizice si sa o includem in stilul de viata.

Activitatea fizica va ajuta sa va controlati greutatea, utilizand caloriile in exces, care altfel ar fi depozitate ca si grasime. Numarul caloriilor pe care le mancam si le consumam in fiecare zi regleaza greutatea corpului. Tot ce mancati contine calorii si orice am face consuma calorii, inclusiv somnul, respiratia si digestia alimentelor. Orice activitate fizica suplimentara fata de rutina zilnica va folosi calorii suplimentare.
Zumba este un fitness in pasi de dans de exemplu salsa, etc...Cuvantul tae-bo inseamna Total Awareness Excellent Body Obedience si sunt cele mai noi si cele mai in voga exercitii fizice in materie de slabit. Tae Bo este o combinatie atractiva intre aerobic, balet, karate, box, dans hip-hop si antrenament cu greutati. In America peste 2 milioane de oameni practica acest sport iar printre acestia se numara si celebritati precum Pamela Anderson. De ce a castigat Tae-bo atat de mult teren in fata sporturilor clasice? Fiindca este amuzant, energizant si eficient: intr-o singura ora de lovit, fandat, intins si sarit pierzi de doua ori mai multe calorii decat in aerobicul clasic.Insa cel mai bine este sa incerci finess-ul este cel mai bun crede-ma asta am facut si eu si da roade ex:alergarea, exercitii ce includ folosirea picioarelor.Sau poti folosi si pilates-ul. Sper sa iti fi fost de ajutor si succes:*happy.