| Alex66 a întrebat:

CIne imi poate spune cand se iau batoanele proteice? inainte de antrenament?

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus Chireac66! Primul moment este masa de după somn, când corpul e golit de rezerve (folosite pe timpul somnului pentru refacere etc.), apoi masa de dinaintea antrenamentului. „Decât să nu manânci nimic înainte de efort, mai bine nu te antrenezi", spunea Peter Hensel, un multiplu campion mondial german. În cazul în care nu aveți timp să lauți masa de dinaintea antrenamentului, vă recomand un baton hiperproteic alături de unul cu conținut mare în carbohidrați (eventual care să conțină fulgi de cereale), pentru că altfel veți simți o acută lipsă de energie, iar mușchii nu vor da randamentul așteptat, copul sesizând lipsa calorică va deveni apatic și antrenamentul va fi unul ratat. Masa de după antrenament se știe deja din ce trebuie să fie compusă (carbo cu absorbție rapidă și proteină la fel), ea având dublu rol: de refacere a rezervelor energetice și a țesutului muscular distrus în timpul antrenamentelor. Dacă la masa anterioară antrenamentului, recomandam două batoane, aici, dacă există shake proteic, se recomandă batonul cu carbohidrați, apoi shake-ul. Dacă nu există shake, va trebui să se consume minimum un baton cu carbohidrați+apă, apoi două batoane hiperproteice.
Mult mai multe poți citi aici http://www.culturism.eu/w/Batoane_proteice
O zi cu zâmbet să ai!

| Heart2014 a răspuns:

Batoanele proteice se iau cu o jumatate de ora inainte de antrenament

| Katakito a răspuns:

Da se iau inainte de antrenament eu asa stiu.eu asa faceam.

| orhidee_3736 a răspuns:

Cu o jumatate de ora inainte de antrenament mananca o jumatate de baton. Dupa terminarea antrenamentului, la o jumatate de ora, mananca cealalta bucata de baton. Funda?