| bleakk a întrebat:

Credeti ca este ok ca intr-o zi sa fi mancat (ca sursa de proteina) urmatoarele: 250 g PIEPT DE PUI, 100 g FICATEI DE PUI, 2 masuri (2 x 25G) WHEY (supliment), 3 OUA (150 g), 100 g IAURT CU FULGI DE OVAZ (50 g)? Mesele sunt impartite nu asta e ordinea meselor.

35 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ai doar proteina animala? Adauga si proteina vegetala ( nuci, migdale, fasole, mazare, linte, naut ).

p.s. : adauga fara sa scazi din ce mananci deja happy

| bleakk explică (pentru Cosmin86):

Mi s-ar parea cam mult. 150 g + inca vreo 30, 40..gandindu-ma ca am doar 65 kg.

| cristimihailov a răspuns:

Personal, este un meniu perfect pentru o viata scurta.

Ai putina grija la colesterol. Portia ta zilnica de colesterol este foarte mare si s-ar putea sa depaseasca puterea ficatului de procesare. Ficatii si galbenusul sunt leaderi in colesterol.

Daca tot vrei sa o incerci, macar nu o face pentru multa vreme, ar fi sfatul meu.

| bleakk explică (pentru cristimihailov):

Ce iti spune "Credeti ca este ok ca intr-o zi sa fi mancat(...)"? Ti se pare ca am spus ca mananc zilnic? Apreciez raspunsul, insa fii putin mai atent.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

3 oua într-o zi? Trebuie sa mănânci cel mult 3 oua pe săptămână!

| bleakk explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

laughing) MIT MIT MIT! Soc Soc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca mananci prea multe oua. Eu te inteleg ca vrei sa pui masa musculara, dar nu e bine sa exagerezi. Daca vei manca 3 oua pe zi vei avea probleme cu colesterolul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mananc si 6-7 pe zi de vreo 4 ANI si nu am deloc probleme cu colesterolul.

Mai documenteaza-te copil mic, inainte sa-ti dai cu parerea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand, nu mi te adresa cu ''copil mic''. Nu esti tu desteptul pamantului si stii ce varsta am eu clar!? Din partea mea poti sa manaci si 30 de oua pe zi, e problema ta! Trebuie sa fii un mare bou sa mananci 7 oua pe zi timp de 4 ani!
P.S. Se vede ca ti-ai lucrat numai muschii la sala!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Treubie sa fi mare bou?

Ai citit vreo carte de nutritie in viata ta? La cate seminarii de nutritie ai fost?

Documenteaza-te despre oua, ultimele studii arata CLAR ca nu afecteaza DELOC ficatul si colesterolul.

COPII MICI PAMPALAI, imi explica ei mie despre oua!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Orice in exces nu este bun pentru organism. Nu trebuie sa particip la nici un seminar de nutritie ca sa-mi dau seama de acest lucru. Te rog sa-mi trimiti si mie un articol in care ideea sustinuta de tine este considerata corecta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Defineste exces.

Cand faci sala la rupere, ai nevoie de mult mai multa mancare decat un om normal.

http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/ouale.html

" Pentru persoanele care fac sport consumul de oua poate fi mai mare."

http://www.fitbody.ro/......tatea.html

+ propriul exemplu. Am analizele perfecte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu raman la parerea mea. Orice in exces nu e benefic pentru organism. Acest lucru este valabil si in cazul salii. Poti sa fii tu cat de mare, important este sa fii flexibil si rapid.(viteza bate masa musculara)

| SiLaS a răspuns:

Sper ca 250g de piept de pui mananci de 3 ori pe zi nu?

| bleakk explică (pentru SiLaS):

Va tu nu vezi ce scrie acolo sau esti orb. E cu totu', intr-o zi. Oricum vine 150-160 g proteine. Cum sa mananc 750 g piept / zi + alea ai innebunit? ajung la 200-250 si e prea mult.Tu daca ai 150 de kg poti manca

| SiLaS a răspuns (pentru bleakk):

Cum sa mananci 750g de piept intr-o zi, foarte simplu, eu mananc 800-900g de carne pe zi si ajung undeva la maxim 250g proteina cu tot cu suplimente.Si am 90kg iar la cei 6 ani de culturism nu cred ca este nicio problema, invata ce sa mananci dupa vii sa ma contrazici pe mine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru bleakk):

Eu am mancat si 2 kg de piept de pui intr-o zi.

750 gr de piept de pui = o nimica toata pentru cineva care face sala serios

| bleakk explică (pentru SiLaS):

Bine ca imi zici mie la 63-65 kg, sa mananc 1 kg de carne, gg.

| SiLaS a răspuns (pentru bleakk):

Pai daca tu nu dai detalii despre tine, nu sunt ghicitor.Tu trebuie sa mananci undeva la 160-1670 g proteine zilnic.

| bleakk explică (pentru SiLaS):

Chiar si mai putin.

| SiLaS a răspuns (pentru bleakk):

Mai putin nu, daca vrei sa pui ceva nu mananci 140-150 g proteine la greutatea ta, mananci putin mai mult 160-170, daca vrei ceva, daca nu poti sa te chinui cum vrei.

| bleakk explică (pentru SiLaS):

Un 2g/kg este suficient. Ce e in plus, e extra. 6 ani de sala, hmm.

| SiLaS a răspuns (pentru bleakk):

Este extra ce, crezi ca eu consum degeaba mai mult?

| FitnessTrainer a răspuns:

Nu-i lua in seama pe cei de mai sus...
Din cate observ, ti-ai luat cam 160-170g de proteine, deci daca nu ai peste 80 de kg e foarte bine. Sursele sunt bune happy(mai putin fulgii de ovaz, dar nu conteaza)

| bleakk explică (pentru FitnessTrainer):

Am 63 kg

| bleakk explică (pentru FitnessTrainer):

App. ce au fulgii?

| FitnessTrainer a răspuns (pentru bleakk):

E ok. Nu e nevoie sa treci de 170g de proteine. La 150 g e perfect. Fulgii sunt ok, in sensul ca e bine sa-i consumi, doar ca nu au toti aminoacizii esentiali (deci nu pot fi considerati o sursa foarte buna de proteine)

| CristiMC a răspuns (pentru FitnessTrainer):

EXplica-mi si mie dc?

| CristiMC a răspuns:

Nu e k ouole deoarece galbenus dauneaza ficatului!(albus poti manca cat vrei)

| bleakk explică (pentru CristiMC):

rolling on the floor Stii ce e aia mit? Nu stii.

| CristiMC a răspuns (pentru bleakk):

Da...din parte mea poti manca ce vrea p.l ta nu ma afecteaza pe mine!

| bleakk explică (pentru CristiMC):

Nu ma raspunde ca ratatul si te baga daca nu stii

| CristiMC a răspuns (pentru bleakk):

Nu ma cobor la nivelul tau ghertoiule ....Si stai calm tu ca stiu mai multe decat tine!

| bleakk explică (pentru CristiMC):

Vad ca stii... sa vorbesti.

| Mariesan_Lary_1994 a răspuns:

Nu mi se pare ok.