| mnopqr a întrebat:

Cum iti poti imbunatatii viteza de sprint?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exerseaza si fa exercitii pentru picioare.de preferat incearca cu o presa speciala

| heddy10 a răspuns:

Fa muschi si exercitii. Blocheaza-ti franele la bicicleta si apoi incearca sa dai din pedale

| AlexC a răspuns:

Lucky are dreptate, darvei alerga asa de repede numai cand esti fugarit de caine nu si cand dai o proba etc etc.
Dezvotati masa musculara, puterea la picioare. Fa genoflexiuni mergi pe bicicleta, sarituri. Incerca sa mergi pe varfuri dar trebuie sa iti folosesti laba piciorului ca un arc. Apoi incearca sa alergi pe varfete( nu sprint). Trebuie sa faci exercitii de respirat pentru a-ti dezvolta plamanii si a-ti oxigena mai bine muschii, prin asta iti tii respiratia, exercitii de controlare a respiratiei cand esti obosti ( nu mai respira haotic, inspira pe nas mult, tine aerul si expiri doar pe gura). Dupa aceea exerseaza-ti plecarea; te lasi mult in fata, ca si cum ai pica pe burta, si "sari din teava" la viteza maxima.

| LuckyClover a răspuns:

Ia incearca de ex sa iei mancarea la un rottweiller ce nu i in lesa sa vezi apoi ce sprint prinzi de si tu te miri cum de ai fugit asa (Asta daca mai apuci sprintu, ramane de vazut).

Serios vorbind acum poate te ajuta asta cu ceva la imbunatatirea sprintului:
http://articole.famouswhy.ro/......ta_viteza/